18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Niektórzy będą wściekli

Trzaskowski zakaże marszu narodowców? Decyzja sądu

28.04.2019  11:58
Rafał Trzaskowski zapowiada w Warszawie parady równości i próbuje zakazać marszu narodowców
Rafał Trzaskowski zapowiada w Warszawie parady równości i próbuje zakazać marszu narodowców Fot: Jan BIELECKI/East News

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski kontra marsz narodowców. Polityk w piątek zakazał zgromadzenia, a środowiska prawicowe były oburzone, że Marsz Suwerenności 1 maja może się nie odbyć. Spór rozstrzygnął Sąd Okręgowy w Warszawie.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski nie ma powodów do zadowolenia. Sąd okręgowy uchylił jego decyzję ws. zakazu organizacji zgromadzeń publicznych 1 maja. Zapowiada się więc, że Marsz Suwerenności przejdzie przez stolicę. Organizują go Stowarzyszenie Marsz Niepodległości, Młodzież Wszechpolska oraz Konfederacja KORWIN Braun Liroy Narodowcy.

Jak podaje polsatnews.pl, sąd uznał, że „powody odmowy są niewystarczające”, a uzasadnienie decyzji prezydenta Warszawy nie daje podstaw do przyjęcia, że zgromadzenia 1 maja mogą zagrażać zdrowiu i życiu ludzi.

Na pl. Zamkowym od 30 kwietnia 2019 r. mają być budowane trybuny i podesty. Do ich budowy wykorzystywany ma być ciężki sprzęt i maszyny budowlane. Z powodu prac na pl. Zamkowym i działalności ogródków gastronomicznych pomieszczenie na placu zgłoszonej liczby 10 tys. uczestników nie jest możliwe – tak ratusz uzasadniał swoją decyzję w piątek.

Warszawa i uroczystości 3 maja

Sąd uznał, że na placu Zamkowym może odbywać się zgromadzenie narodowców, bo będzie on jedynie częściowo wyłączony w związku z przygotowaniami do uroczystości zaplanowanych na 3 maja. Zdaniem sądu, Marsz Suwerenności nie będzie też kolidował ze spotkaniem premierów na Zamku Królewskim.

Marsz Suwerenności

Marsz Suwerenności 1 maja o godzinie 13:00 ma ruszyć z placu Zamkowego przez Krakowskie Przedmieście. Celem jest przedstawicielstwo Komisji Europejskiej na ulicy Jasnej, gdzie ma odbyć się patriotyczna pikieta.