18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Popłynął

Poseł PiS chce reformować wiedzę. "Przed naszą erą" jako relikt komunizmu

13.08.2019  17:12
Poseł PiS chce reformować wiedzę. "Przed naszą erą" jako relikt komunizmu
Poseł PiS chce reformować wiedzę. "Przed naszą erą" jako relikt komunizmu Fot: JACEK DOMINSKI/REPORTER

Politycy mają sto tysięcy "genialnych" pomysłów na minutę. Dobitnie udowodnił to Zbigniew Dolata, który postanowił postawić na reformację wiedzy. 

W szkole wszyscy korzystaliśmy z określeń "przed naszą erą" i "naszej ery". Zbigniew Dolata, poseł PiS, postanowił "oświecić" nas wszystkich, że są one... reliktami komunizmu i należy się ich jak najszybciej pozbyć z podręczników.

Żądania polityka PiS

Donosi o tym serwis gazeta.pl. Zbigniew Dolata zażądał od ministra kultury Piotra Glińskiego i ministra edukacji Dariusza Piontkowskiego, aby usunąć z przestrzeni publicznej te określenia. Wszystko przez to, że jego zdaniem "przywołują one czasy komunizmu". Wpadlibyście na to? My chyba nie. 

Skróty "p.n.e" i "n.e" pojawiają się w prawie każdym podręczniku od historii oraz opisie prawie każdej wystawy muzealnej. Zdaniem Dolaty - powinny one zniknąć w trybie natychmiastowym. Przeszkadzały Wam kiedykolwiek?

Ich wprowadzenie w czasach PRL było ważnym z punktu widzenia komunistów elementem sowietyzacji Polski. Władze komunistyczne pozbyły się określeń, które dziś powinno się przywrócić: Chodzi o terminy "przed Chrystusem" i "po Chrystusie" lub "Anno Domini". Komuniści bowiem wprowadzając nową nomenklaturę nie wyznaczyli innego roku pierwszego niż narodzenie Jezusa Chrystusa. Warto podkreślić również, że stosowanie terminów "przed Chrystusem" i "po Chrystusie" jest oczywistością w ogromnej większości krajów Europy Zachodniej, Ameryki Północnej i Południowej, czy w Australii - podkreśla polityk PiS.

Podoba Wam się jego pomysł?

Przeczytaj więcej
Komentarze