18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Będą kary za protesty? Nauczyciele powinni się bać. MEN i ZUS szykują na nich baty

Redakcja
22.01.2019  11:17
zus kontroluje l4 nauczycieli
zus kontroluje l4 nauczycieli Fot: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Stosunki nauczycieli i Ministerstwa Edukacji Narodowej są dziś bardzo napięte. Rząd nie zamierza dać belfrom żądanych przez nich podwyżek, więc w szkołach powoli nie ma komu uczyć. Tymczasem ZUS masowo kontroluje ich zwolnienia lekarskie.

Nauczyciele to już kolejna grupa zawodowa, która zdecydowała się na tak zwany protest chorobowy. Na "grypę belferską" "cierpią" już tysiące osób, a szkolne sale coraz częściej zieją pustkami.

Wszystko to wina masowego przechodzenia na L4, które spowodowane jest zaostrzającym się konfliktem nauczycieli i Ministerstwa Edukacji Narodowej. Belfrzy domagają się podniesienia ich płac o tysiąc złotych, tymczasem już wiadomo, że w budżecie na 2019 rok polski rząd nie przewiduje dodatkowych pieniędzy na wypłaty dla pracowników oświaty.

ZOBACZ:  MEN i kuratorium biorą się za nauczycieli. "Zalewska chce nas zastraszyć"

Tysiące nauczycieli na L4. ZUS zaczyna kontrole

Jak podaje rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, spółka wszczęła już 3 tysiące kontroli mających na celu weryfikację L4. Wiadomo jednak, że tylko 100 z nich wynika z prośby przełożonych poszczególnych nauczycieli. Reszta to inicjatywa ZUS-u.

Co grozi nauczycielom, jeśli okaże się się, że ich zwolnienia lekarskie wystawione zostały bezpodstawnie? Pracownik, który nie choruje, ale przebywa na L4, może zostać pociągnięty do odpowiedzialności finansowej - nie zostanie mu wypłacone świadczenie chorobowe, bądź, jeśli już wpłynęło na jego konto, będzie musiał zwrócić jego równowartość.

Mimo rozpoczęcia wzmożonych kontroli, nauczyciele nie ustają w protestach i zapowiadają strajk generalny.

Rozmowy z minister Anną Zalewską zakończyły się fiaskiem, dlatego zdecydowaliśmy, że też wchodzimy w spór zbiorowy, który najpewniej zakończy się strajkiem generalnym i wstrzymaniem od pracy - powiedział "Gazecie Wyborczej" prezes Forum Związków Zawodowych Sławomir Witkowicz.

ZOBACZ TEŻ:  

Czytaj także