cóż za ból

Załamanie w kręgach PiS. Najważniejsi politycy w potrzasku

25.02.2021  14:54
Politycy mają powody do niepokoju?
Politycy mają powody do niepokoju? Fot: WOJCIECH STROŻYK/REPORTER

Cieszyć się, czy płakać? Oto jest pytanie! Najważniejsi politycy w państwie niby ciągle wygrywają, ale Polacy coraz dobitniej pokazują im, że władza nie jest dana na zawsze.

Nie mają powodów do radości nasi politycy, zwłaszcza Ci najważniejsi w państwie. Polskę nawiedziła właśnie trzecia fala pandemii, obywatele są już coraz bardziej zirytowani sytuacją, gospodarka pada, pada więc też zaufanie do rządzących.

Kolejny miesiąc z rzędu poparcie dla polityków się sypie, a oni nawet nie próbują tego naprawiać. Czyżby liczyli na to, że przeczekamy i jakoś się wszystko naprawi?

Polacy nie ufają politykom. Sondaż CBOS

Kto w Polsce cieszy się największym zaufaniem? Polityk, który politykiem właściwie nie jest i nie miał jeszcze szansy pokazać, czy cokolwiek potrafi. Jak na razie ładnie tylko mówi i jest nowy, więc ludzie widzą w nim nadzieję. Szymon Hołownia może liczyć na poparcie aż 51 proc. społeczeństwa! Ale...

Ale i on ma mały problem, bo poparcie mu leci. W stosunku do ostatniego miesiąca lider Polski 2050 stracił zaufanie 2 proc. badanych. Z kolei brak zaufania do niego deklaruje 23 procent osób - to wzrost o dwa punkty.

Na podium w rankingu zaufania znaleźli się też Andrzej Duda i Mateusz Morawiecki. I niby powinni się cieszyć, że ciągle plasują się w pierwszej trójce, tyle tylko, że to radość przez łzy. Im też bowiem spada. Prezydent ma zaufanie 47 proc. badanych (spadek o 2 proc.), premier - 42 (spadek o 2 proc.). jednocześnie wobec obu rośnie nieufność. Andrzej Duda dostaje tu już 41 procent (+3), a Mateusz Morawiecki 45 (+2)!

Jarosław Kaczyński znienawidzony przez ludzi?

Z pewną ulgą może odetchnąć za to Rafał Trzaskowski. Choć nic mu nie rośnie, to i nie spada - politykowi niezmiennie ufa 38 procent badanych. Zdaje się jednak, że i on ma pewne problemy - pomogły chyba doniesienia TVP o tym, że przez włodarza stolicy cała Polska zasypana została śniegiem. Nieufność wobec prezydenta Warszawy deklaruje aż 42 procent badanych, to wzrost o 3 punkty.

Co z innymi politykami? Niezmiennie Polacy nie znoszą Jarosława Kaczyńskiego. Człowiek, który steruje całą polityką i decyduje o tym, co dzieje się w Polsce, notuje aż 58 procent deklaracji nieufności! Ufa mu zaledwie 30 procent badanych.

Czytaj także