18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Cały świat się dowie

Reparacje wojenne. Polska ma nowy plan!

Wojciech Kozicki
03.01.2023  11:51
Reparacje wojenne. Polska wysyła wniosek do ONZ
Reparacje wojenne. Polska wysyła wniosek do ONZ Fot: Pawel Wodzyński/East News

Polska nadal chce otrzymać reparacje wojenne od  Niemiec. Arkadiusz Mularczyk ogłosił, że polski rząd zaangażuje w sprawę ONZ, NATO i UNESCO, wysyłając wniosek o interwencję. Cały świat ma dowiedzieć się o niemieckich zbrodniach i kradzieżach w Polsce.

Polska nadal domaga się reparacji wojennych od Niemiec za II wojnę światową. PiS wytacza ciężkie działa. Poseł Arkadiusz Mularczyk w Polskim Radiu ogłosił, że Polska wysłała 50 not do krajów Unii Europejskiej, Rady Europy i NATO. Rząd PiS  domaga się także interwencji  w UNESCO i Radzie Europy w sprawie zrabowanych przez Niemców dzieł sztuki.

Reperacje wojenna dla Polski. Niemcy zapłacą za II zbrodnie i kradzieże?

Jak wyjaśnia wiceminister spraw zagranicznych, temat braku zapłaty reperacji wojennych Polsce przez Niemcy nie był znany światowej opinii publicznej. Wniosek do ONZ ma uświadomić światu skalę nierozliczonych niemieckich zbrodni w Polsce. Co więcej, uświadomione zostanie samo społeczeństwo niemieckie, bo strona polska będzie prowadziła zakrojoną na szeroką skalę kampanię informacyjną w Niemczech. Mularczyk chce spotkać się także z sekretarzem generalnym ONZ.

W dniu dzisiejszym myślę, że to będzie chyba najważniejsze wystąpienie, czy interwencja, kierujemy również wniosek do ONZ z prośbą o podjęcie właśnie interwencji w tym obszarze. O tych sprawach świat nie wiedział wcześniej. O tym, że Niemcy nie zapłaciły Polsce reparacji, świat nie wiedział. Dopiero od pewnego czasu te nasze działania, o których informujemy naszych partnerów np. przez formułę noty, one docierają do świadomości Europejczyków, ale także do części przedstawicieli innych krajów. Że to jest problem nierozwiązany w relacjach polsko-niemieckich, że Niemcy dopuścili się okropnych zbrodni, zniszczeń i do dzisiaj nie zapłaciły – ogłosił Mularczyk. (Polskie Radio)

Polska domaga się reparacji. Raport Mularczyka

To właśnie zespół parlamentarny pod kierownictwem Mularczyka na Zamku Królewskim w Warszawie przedstawił raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku inwazji niemieckiej. Jak wyliczono w raporcie, ogólna kwota strat poniesionych przez Polskę to 6 bilionów 220 miliardów 609 mln zł.  Ma to być odszkodowanie za straty materialne i niematerialne oraz zrekompensowania szkód poniesionych przez Polskę w latach 1939-1945. 

Polska na domaganiu się pieniędzy od Niemiec nie poprzestanie. Morawiecki niedawno zapowiedział, że będzie również domagał się pieniędzy od Putina.

Czytaj także