18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

WIOSNA nadciąga! Robert Biedroń ogłasza program partii. Pobije konkurencję?

Redakcja
04.02.2019  10:04
Robert Biedroń Wiosna program partii
Robert Biedroń Wiosna program partii Fot: JACEK DOMINSKI/REPORTER

Robert Biedroń po kilku miesiącach zapowiedzi ogłosił w końcu pierwsze szczegóły swojej działalności politycznej. W Warszawie na Torwarze podał nazwę partii i zdradził, co szykuje dla wyborców.

W niedzielę 3 lutego odbyła się na Torwarze w Warszawie długo wyczekiwana konwencja polityczna Roberta Biedronia. Polityk, który dotąd pełnił funkcję prezydenta Słupska, postanowił wejść do wielkiej polityki i założyć własną partię. Tej, jak okazało się w niedzielę, nadał nazwę jednej z pór roku. "Wiosna" Biedronia ma być na jej wzór przebudzeniem Polski i "pożegnaniem panującej zimy".

ZOBACZ:  Biedroń kontra Kościół. Duchowni mogą stracić miliardy

Wiosna Roberta Biedronia. Najważniejsze punkty programu

Na Torwarze, w towarzystwie tysięcy zainteresowanych Polaków, Biedroń ogłosił nie tylko nazwę ugrupowania, ale też najważniejsze punkty programu politycznego. Co obiecuje potencjalnym wyborcom?

Robert Biedroń chce między innymi obywatelskich emerytur dla każdego Polaka. Wynosić miałyby 1600 złotych miesięcznie i co najważniejsze, od kwoty tej nie odprowadzalibyśmy podatku.

Kolejny punkt to duże zmiany we flagowym programie PiS, 500 plus. Szef Wiosny nie zamierza go likwidować. Chciałby za to, by dodatek dostawały wszystkie dzieci, niezależnie od tego, czy są jedynakami, urodziły się jako pierwsze czy wychowują je samotni rodzice.

Ważną zmianą dla dzieci i ich rodziców ma być także ściąganie alimentów. To miałoby być jednym z obowiązków administracji skarbowej.

Do 2035 roku Robert Biedroń chce zamknąć w Polsce wszystkie kopalnie węgla. Do tego czasu powstać ma prężnie działający sektor odnawialnych źródeł energii. Aby chronić środowisko, Wiosna planuje nie tylko zminimalizować smog, ale wręcz powołać rzeczniczkę lub rzecznika praw przyrody i wprowadzić nowoczesną ustawę o ochronie zwierząt. Tu partia zakłada między innymi likwidację ferm futerkowych i zakaz wycinki drzew.

Kolejny punkt programu to rozdział państwa i Kościoła. Biedroń chce renegocjować konkordat i wyprowadzić lekcje religii ze szkół. Ponadto planuje opodatkować tace i odciąć Kościół od finansowania ze skarbu państwa.

Robert Biedroń nie zapomniał także o zdrowiu Polaków. Jeden z punktów jego programu to zmniejszenie kolejek w służbie zdrowia. Obiecał, że do specjalisty będziemy czekać maksymalnie 30 dni.

Następny postulat to refundacja antykoncepcji i in vitro, a także możliwość dokonania aborcji na żądanie do 12 tygodnia. Za rządów Wiosny lekarze nie będą mogli posługiwać się klauzulą sumienia - obiecuje Biedroń. Polityk chce też wprowadzenia do szkół rzetelnej edukacji seksualnej.

Co jeszcze obiecał polityk? Między innymi wprowadzenie równych płac dla kobiet i mężczyzn oraz możliwość zawierania małżeństw przez pary jednopłciowe. Ponadto chciałby w Polsce zmian w szkołach i prestiżu zawodu nauczyciela. Obiecuje też darmowy i szybki internet w całym kraju.

ZOBACZ TEŻ: