18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Nie ociągają się?

Rusza Trybunał Stanu! Już we wtorek zacznie się rozliczanie PiS?!

16.11.2023  14:44
Rusza Trybunał Stanu
Rusza Trybunał Stanu Fot: Alexandros Michailidis/Shutterstock

RMF FM ujawnia, że Sejm ma powołać Trybunał Stanu już w najbliższy wtorek. Obecnie trwają rozmowy dotyczące podziału miejsc w tej instytucji. Posłowie wybierają 16 członków i 2 wiceprzewodniczących.

W ostatnim czasie w polityce dzieje się sporo, trwa podział resortów, a dziś pojawił się problem z potencjalnym nowym premierem. Bowiem Donald Tusk prawdopodobnie uda się wkrótce do Brukseli, aby kontynuować swoją zagraniczną karierę.

PiS przegrał wybory i nie stworzy większości, choć nadzieje na to jeszcze się tlą. Donald Tusk najpewniej jednak obejmie urząd premiera i zrobi to, co zapowiadał i to, czego domagali się jego wyborcy – rozliczy członków Prawa i Sprawiedliwości, którzy mieli złamać prawo. Do tego służyć będzie Trybunał Stanu, który kilka lat temu odmienialiśmy przez wszystkie przypadki. Czy uda się rozliczyć PiS?

Czym jest Trybunał Stanu? To specjalny organ sądowniczy, który powołuje każda kadencja Sejmu i który orzekać może o odpowiedzialności najważniejszych urzędników i organów w Polsce za np. naruszenie Konstytucji lub ustaw.

Rusza Trybunał Stanu. Czy nowy rząd rozliczy PiS?

Na wtorkowym posiedzeniu Konwentu Seniorów udało się uzgodnić podział miejsc w Trybunale Stanu. PiS ma dostać aż siedem miejsc, KO sześć, PSL dwa, a Polska 2050, Lewica i Konfederacja po jednym. Choć to Prawu i Sprawiedliwości przypadło najwięcej głosów, to koalicja rządząca będzie miała łącznie największą siłę w Trybunale.

Wielu polityków, którzy zapewne już w grudniu dojdą do władzy, zapowiadało, że rozliczy PiS. Mówiono przede wszystkim o Mariuszu Błaszczaku, Mateuszu Morawieckim, Adamie Glapińskim czy Antonim Macierewiczu. Według sondażu RMF FM, około połowa Polaków chciałaby rozliczenia i osądzenia poprzedniej władzy.

NIE PRZEGAP:

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na Facebooku.

logo Tu się dzieje