18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Sypią się

SENSACYJNY SONDAŻ! To już koniec PiS?

12.12.2022  14:58
PiS spada z pierwszego miejsca
PiS spada z pierwszego miejsca Fot: JACEK DOMIŃSKI/REPORTER

Zgodnie z najnowszym sondażem Kantar Public, Prawo i Sprawiedliwość jest drugą najchętniej wybieraną przez Polaków partią. Do Sejmu weszłyby jeszcze cztery ugrupowania.

Czyżby Jarosław Kaczyński miał powody do zmartwień? Gdyby wybory do Sejmu odbyły się w najbliższą niedzielę, PiS (ZP) nie tylko nie zdobyłby większości rządzącej, jak wskazywały ostatnie sondaże, lecz nawet nie wygrałby wyborów. Pierwsze miejsce zdobyłaby Koalicja Obywatelska.

To może być sądny sondaż dla wszystkich, którzy wewnątrz Zjednoczonej Prawicy prowadzą swoje prywatne wojenki. Czy szanowny pan prezes je ukróci? A może sam zdecyduje się w końcu odpuścić sobie swoje kuriozalne tournée po Polsce powiatowej, które przysparza mu tylko nieprzychylnych nagłówków.

Sensacyjny sondaż Kantar Public

Według ostatniego sondażu od Kantar Public wybory zwyciężyłaby KO. Ugrupowanie, któremu przewodzi Donald Tusk mogłoby liczyć na 32 proc. głosów. Drugie miejsce przypadłoby PiS z 28 proc., trzecie Lewicy z 10 proc., dalej Polska 2050 z 9 proc., a psim swędem do Sejmu wcisnęłaby się Konfederacja z 5-procentowym poparciem. Reszta musiałaby obejść się smakiem. Udział w wyborach zadeklarowało 67 proc. badanych. Niezdecydowanych jest 11 proc.

Sondażownia zwróciła też uwagę na to, że rośnie odsetek osób, które „raczej nie zamierzają” głosować, lecz maleje grupa tych, którzy są tego pewni, że do urny nie pójdą.

Zwycięstwo w sondażu KO (PO, Nowoczesna, Zieloni, IP) oznacza ich wzrost o 4 pkt proc. w porównaniu z sondażem Kantar Public z listopada. Poparcie PiS (liczone wspólnie z Solidarną Polską i Partią Republikańską) spadło natomiast o 2 proc.

Już trzeci raz w naszych tegorocznych badaniach KO staje na najwyższym podium. Chociaż Prawo i Sprawiedliwość i Koalicja Obywatelska zmieniają się miejscami, to, gdy przyjrzymy się kolejnym pomiarom, widzimy tendencję wzrostową KO i spadkową PiS. Te zmiany i wahania mają prawdopodobnie związek ze zmniejszającą się mobilizacją elektoratu Prawa i Sprawiedliwości. (…)Akcenty pewnie rozkładają się rożnie w różnych grupach społecznych, ale drożyzna i niepewność jutra zaczyna budować wspólny mianownik, niekorzystny dla opcji rządzącej

- zaznaczono w komentarzu sondażowni.
Kantar Public przeprowadził sondaż nt. preferencji partyjnych Polaków w dniach 2-7 grudnia br. na reprezentatywnej 970-osobowej próbie mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat, metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI).

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na 

.

Czytaj także