18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Zawiadomienie do ABW ws. pieniędzy Biedronia. "Przestępstwo ścigane z urzędu"

Redakcja
14.02.2019  15:25
Robert Biedroń i partia Wiosna kontra Pawał Kukiz. Bedzie zawiadomienie do ABW. Skąd Biedron ma pieniądze? Fundację Instytut Myśli Demokratycznej łamie prawo?
Robert Biedroń i partia Wiosna kontra Pawał Kukiz. Bedzie zawiadomienie do ABW. Skąd Biedron ma pieniądze? Fundację Instytut Myśli Demokratycznej łamie prawo? Fot: Piotr Molecki/East News

Paweł Kukiz kontra Robert Biedroń. Skąd partia Wiosna ma pieniądze i kto jej płaci? Były muzyk zespołu Piersi podejrzewa, że były prezydent Słupska mógł złamać przepisy.

Jak powiedział Paweł Kukiz „Wirtualnej Polsce”, złoży pismo do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Chce, by partia Biedronia została sprawdzona pod kątem finansowym. Chociaż lider Wiosny zapewnia, że konwenty w całej Polsce i jego podróże po kraju są finansowane ze sprzedaży koszulek i datków zwykłych ludzi, Kukiz nie do końca mu wierzy.

Wiosna i konwencja na Torwarze - skąd pieniądze na imprezę?

WP.pl pisze, że impreza Wiosny na Torwarze w Warszawie została przygotowana przez Fundację Instytut Myśli Demokratycznej, którą stworzył Biedroń. To z jej środków zostały pokryte koszty imprezy. Sama nie może przekazać pieniędzy partii, ale może wystawiać jej długoterminowe faktury.

Wiosna Biedronia łamie prawo?

Pojawiają się głosy, że to naruszenie przepisów ustawy o przyjmowaniu darowizn. „Wirtualna Polska” przywołuje opinię mec. Jerzego Kwaśniewskiego, który uważa, że fundacja nie może finansować wydarzeń partyjnych. Pochodzenie środków fundacji nie jest jawne. Tymczasem partia Wiosna rozliczenie finansowe ma opublikować dopiero w 2020 roku.

Pozyskiwanie środków finansowych, a także darowizn o charakterze niepieniężnym, przez partię polityczną, od podmiotów gospodarczych a także stowarzyszeń i fundacji, jest przestępstwem ściganym z urzędu – powiedział adwokat Dawid Antonik. (polskieradio24.pl)

Biedroń twierdzi, że konwent partii na Torwarze kosztował 400 tys. złotych. Kukiz podejrzewa, że jego koszt wyniósł „blisko milion złotych”. Obawia się także, że Biedroń może być finansowany przed podmioty zagraniczne.

Finansowanie partii politycznych w Polsce

Kukiz na Facebooku zwrócił także uwagę jak finansowane są inne partie polityczne w Polsce. Jego zdaniem partia Razem walczyła z wyzyskiem podatnika, a wzięła „kilkanaście baniek na działalność”. Przypomniał też o partii Twój Ruch Janusza Palikota i milionach pobieranych z kieszeni podatników. Nie podoba mu się także, że partia Korwin przestała istnieć, ale nie musi oddawać 11 milionów złotych, które pobrała od podatników.

paweł kukiz
polskie radio