18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Nowy sondaż IBRiS: Rydzyk może pozbawić PiS zwycięstwa

Redakcja
11.12.2018  10:33
jarosław kaczyński pis pe
jarosław kaczyński pis pe Fot: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Choć wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się dopiero w maju, już teraz rozważane są możliwe scenariusze. Najnowszy sondaż IBRiS dla "Rzeczpospolitej" wskazuje, że to PiS jest faworytem, ale partii Jarosława Kaczyńskiego może zagrozić ojciec Tadeusz Rydzyk.

„Rzeczpospolita” opublikowała we wtorek wyniki sondażu przeprowadzonego na jej zlecenie przez IBRiS. Badanie dotyczy przyszłorocznych wyborów do Parlamentu Europejskiego.

Na kilka miesięcy przed eurowyborami w obecnym układzie partyjnym zwycięża PiS z 37-procentowym poparciem. Druga jest Koalicja Obywatelska (34 procent), a trzecia partia Roberta Biedronia (7 procent). Dalej są SLD, PSL i Razem. Wygląda więc na to, że Jarosław Kaczyński może spać spokojnie - o ile w wyborach do europarlamentu nie wystartuje partia Prawdziwa Europa związana z ojcem Rydzykiem.

Partia Rydzyka wystartuje w wyborach do PE?

W takim przypadku pozycja PiS byłaby zagrożona, bo przewaga partii nad KO mogłaby gwałtownie spaść. Według sondażu IBRiS, partia Kaczyńskiego otrzymałby wówczas 34 procent głosów. Z kolei KO - 33,9 procent. Wzrósłby również wynik partii Biedronia – z 7 do 8 procent.

Choć Prawdziwa Europa otrzymuje w badaniu zaledwie 2 procent poparcia, to właśnie ta partia mogłaby stać za przegraną PiS w wyborach do PE.

ZOBACZ TEŻ:

Zagłosuj

Na którą partię/koalicję zagłosowałbyś w wyborach do Parlamentu Europejskiego?

Liczba głosów:

Czytaj także
Przeczytaj więcej