18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Koszty ujawnione

Tusk: religia powinna zniknąć ze szkół

10.03.2023  20:44
Tusk: "religia powinna zniknąć ze szkół". Potworne  koszty
Tusk: "religia powinna zniknąć ze szkół". Potworne koszty Fot: LUKASZ SZELAG/REPORTER/East News

Donald Tusk kontra kościół w Polsce. Szef PO uważa, że religia w szkołach powinna być zlikwidowana. Czy to obietnice wyborcze Koalicji Obywatelskiej?

Donald Tusk podczas spotkania z mieszkańcami Rokietnicy (woj. wielkopolskie) wypowiedział się na temat lekcji religii w polskich szkołach. Uważa, że nie powinny być prowadzone, bo nie chodzi w nich o ewangelizację, ale o „tysiące wynagrodzeń”. Twierdzi, że religia powinna zniknąć ze szkółze względu na interes państwowy”.

Ile kosztują lekcje religii? Tusk chce je zlikwidować

Czy lekcje religii w szkołach powinny być zastąpione przez zajęcia prowadzone przez antropologów i etnografów?

Nie będę udawał, że mam wyrobione zdanie na temat akurat konkretnie antropologii kulturowej, jako czegoś, co mogłoby zastąpić jako przedmiot religię w szkołach. Ale mam zdanie na temat religii w szkołach. Jak wiadomo, religia w szkołach z różnych powodów stała się jednym z najskuteczniejszych narzędzi laicyzacji młodego pokolenia Polaków – powiedział Donald Tusk.

Donald Tusk, chociaż chce zlikwidować religię w szkołach, zaznaczył, że jest katolikiem. Zdaje sobie sprawę, że ciężko będzie walczyć z religią w szkołach, bo Episkopat zarabia na niej pieniądze i ma wsparcie PiS.

Jestem z tego pokolenia, które chodziło do salek katechetycznych przy kościołach na lekcje religii. Szczęśliwie nigdy w życiu nie spotkałem księdza, który chciałby zrobić krzywdę. Miałem okazje spotykać fajnych księży i nikomu z nich wtedy do głowy nie przychodziły takie działania, które spowodują, że Kościół stanie się gigantycznym przedsiębiorstwem nastawionym na zysk i właściwie niezainteresowanym ewangelizacją – wypowiedział się Tusk w Rokietnicy.

Ile Polska wydaje na religię w szkołach?

Być może Tusk nie będzie musiał toczyć zażartej walki o wyprowadzenie religii ze szkół. Jak podaje TVN24.pl, prawie 1500 szkół w Polsce nie uczy już religii. „Wyborcza” doprecyzowuje, że obecnie w samej Łodzi lekcje religii kosztują budżet miasta nawet 10 milionów złotych, a w województwie łódzkim jest 1 720 nauczycieli religii. Niemal tyle samo co biologii i historii, a dwukrotnie więcej niż nauczycieli fizyki. Gdańsk ma płacić za lekcje religii 15 milionów złotych, z czego 6,5 obciąża samorząd.

W całym kraju samorządy wydają na lekcje religii w szkołach około 1,1 mld rocznie. To wyliczenia inicjatywy „Świecka Szkoła" – pisze Wyborcza.
Czytaj także