18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

TVP żyje we własnym świecie? Odtrąbili sukces 500+, a to bzdura

Redakcja
02.01.2019  13:16
TVP info 500 plus motywuje do pracy

Dziennikarze TVP Info poinformowali Polaków, że flagowy program PiS, 500 plus, odniósł wielki sukces. Ich zdaniem dodatkowe świadczenie na dzieci motywuje rodziców do pracy. Problem w tym, że to nie jest prawda.

Główny Urząd Statystyczny przeprowadził badanie, w którym sprawdził, jak przyznawane przez państwo świadczenie w ramach programu Rodzina 500 plus wpływa na ich aktywność zawodową

Okazało się, że aż dla 95 procent badanych nic po wprowadzeniu 500+ się nie zmieniło. Spośród 5,933 mln uprawnionych do otrzymywania świadczenia, aż 5.64 mln osób nie podjęło żadnej aktywności zawodowej by poprawić swoją sytuację - wynika z opublikowanego przez GUS raportu. TVP Info interpretuje te wyniki jako wielki sukces.

ZOBACZ:  Samotni rodzice stracą 500+, a ministerstwo tłumaczy: takie mamy prawo

500+ motywuje Polaków do pracy? TVP wieszczy sukces

O sukcesie spowodowanym na rynku pracy przez 500 plus donoszą "Dziennik Gazeta Prawna" i TVP Info. Oba serwisy podają, że Polacy zaczęli masowo poszukiwać pracy i starać się o poprawę swoich warunków bytowych. Choć stało się tak jedynie w przypadku pięciu procent uprawnionych do świadczenia rodziców, TVP wyraźnie mówi tu o sukcesie.

Na stronie TVP Info pojawiła się informacja, że aż 76 tysięcy badanych zaczęło pracę dzięki 500+, a 75 tysięcy postanowiło jej szukać. Tymczasem jedynie 33 tysiące osób miało pracę po przyznaniu dodatkowych pieniędzy porzucić. Nigdzie jednak nie podano informacji, że wskazane liczby to tylko odsetek badanych, a zebrane wyniki to jedynie deklaracje, nie zaś faktyczne działania rodziców. 

ZOBACZ:  Słynne paski TVP pod okiem brytyjskich naukowców. Mamy wyniki badań!

Sukces 500 plus? Eksperci nie widzą powodów do radości

Tymczasem, jak podaje Money.pl do badania GUS wyjątkowo sceptycznie podchodzą eksperci rynku pracy.

Gdyby faktycznie efekt reformy był taki, jak w tych odpowiedziach, to byłaby fenomenalna wiadomość - powiedział Michał Myck z Centrum Analiz Ekonomicznych.

Myck sugeruje przy tym, że GUS delikatnie mija się z prawdą, bo tylko w drugim kwartale 2018 roku liczba biernych zawodowo matek zwiększyła się z 877 tysięcy do 918 tysięcy, a współczynnik zatrudnienia spadł w tej grupie z 67 do 66 procent.

Z kolei dr Iga Magda z SGH zauważa, że w latach 2016-2017 z pracy zrezygnowało aż 100 tysięcy kobiet.

ZOBACZ TEŻ:  

Zagłosuj

Czy popierasz program "Rodzina 500 plus"?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze