18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

afera wyborcza

Niepełnosprawni na wyborach z instrukcją: "Lista nr. 4 PiS, Karol Karski"

29.05.2019  14:52
Niepełnosprawni na wyborach z instrukcją: "Lista nr. 4 PiS, Karol Karski"
Niepełnosprawni na wyborach z instrukcją: "Lista nr. 4 PiS, Karol Karski" Fot: Wikipedia

Grupa pensjonariuszy DPS Caritas została dowieziona na wybory europarlamentarne w Tykocinie z rozpisaną instrukcją działania. Każdy z nich dostał kartkę i wytyczne, na kogo głosować.

W mediach społecznościowych wrze po niedzielnych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Głośno jest nie tylko ze względu na wyniki, ale też towarzyszące wyborom aberracje.

Już wcześniej pisaliśmy o księdzu, który publicznie, w czasie ciszy wyborczej agitował z ambony za PiS. Głośno jest też jednak o innym przypadku - w Tykocinie pensjonariusze DPS-u Caritas głosowali zgodnie z instrukcją.

Wybory w Tykocinie z instrukcją obsługi

Jeden z członków komisji wyborczej w Tykocinie zwrócił uwagę na sposób głosowania pacjentów Domu Pomocy Społecznej, zwożonych na wybory autokarami. Osoby przywiezione w pierwszej turze - często z głębokimi upośledzeniami - wyposażone były w karteczki z odręcznie rozpisanymi zaleceniami.

Każda z nich wypisana była tym samym charakterem pisma. Na karteczkach nazwiska polityków PiS i numer listy.

Lista nr. 4 PiS
1. Karol Karski
2. Krzysztof Jurgiel - widniało na karteczkach.

O sytuacji wiceszef komisji w Tykocinie powiadomił policję, a ta informację o nieprawidłowościach przekazała Państwowej Komisji Wyborczej. Na miejsce, zaraz po zgłoszeniu, stawił się patrol policji.

Policjanci zabezpieczyli karteczki z nazwiskami, które posiadali pensjonariusze - powiedział rzecznik podlaskiej policji Tomasz Krupa.

Jak podają świadkowie, kolejna grupa pensjonariuszy DPS-u nie miała już przy sobie instrukcji, co skutkowało zagubieniem i nieumiejętnością zagłosowania.  

Sprawę bada prokuratura

We wtorek siedmiu pensjonariuszy zostało przesłuchanych przez policję. Wszystkie osoby mają orzeczoną znaczną niepełnosprawność intelektualną. W przypadku jednej z nich potrzebna była pomoc psychologa.

Kartki z instrukcją bada z kolei biegły grafolog. Ma ustalić, kto je napisał. Sprawę nadzoruje prokuratura.

W sumie w Polsce stworzono 639 obwodów w Domach Pomocy Społecznej. W sumie głosowano w nich 46.985 wyborców.

Wybory w Tykocinie. Instrukcja dla pensjonariuszy DPS