18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

500+ nie tylko dla Polaków. Państwo wydaje miliony na obcokrajowców

Redakcja
28.01.2019  11:56
500 plus dla Ukraińców
500 plus dla Ukraińców Fot: Andrzej Hulimka/REPORTER

Z programu 500 Plus korzysta ponad 4,5 tysiąca ukraińskich dzieci - podaje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Miesięcznie kosztuje to państwo ponad dwa miliony złotych.

Świadczenie 500 Plus to jeden z najważniejszych programów socjalnych Prawa i Sprawiedliwości. Uprawnione do pobierania świadczeń są wszystkie polskie rodziny, w których jest przynajmniej dwoje dzieci i część rodzin jedynaków. Okazuje się jednak, że dodatkowe pieniądze otrzymują nie tylko Polacy, ale też np. Ukraińcy.

Poza obywatelami Polski 500 Plus pobierać mogą obywatele Unii Europejskiej, oraz, na podstawie podpisanej przez Polskę umowy o zabezpieczeniu społecznym, obywatele ośmiu państw spoza niej. W tej grupie znalazły się między innymi USA, Kanada, Mołdawia, Korea Południowa i Ukraina.

ZOBACZ:  Samotni rodzice stracą 500+, a ministerstwo tłumaczy: takie mamy prawo

500 Plus dla obywateli Ukrainy. Ile kosztują Polaków?

Jak podaje "Rzeczpospolita", ze świadczenia dla rodzin korzystało w Polsce w 2018 roku aż 4562 dzieci z ukraińskim obywatelstwem. Wypłacanie 500 Plus mieszkającym w Polsce Ukraińcom kosztowało budżet państwa 2,2 mln złotych miesięcznie.

Aby dziecko z ukraińskim obywatelstwem mogło dostać 500 Plus w Polsce, wystarczyło, by mieszkało w naszym kraju, a jego rodzice byli tu legalnie zatrudnieni.

Okazuje się przy tym, że 4,5 tysiąca dzieci otrzymujących 500 Plus to tylko niewielki promil obywateli Ukrainy mieszkających i pracujących w naszym kraju. W Polsce, według statystyk, zatrudnionych legalnie i odprowadzających podatki jest około 440 tysięcy Ukraińców.

ZOBACZ TEŻ:  Biedroń przebije PiS? Planuje dać więcej niż 500+ i to wszystkim  

Czytaj także