18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Wolne media? Wolne żarty...

Ustawa Lex Pilot w mocy. Oglądanie TVP obowiązkowe?

Wojciech Kozicki
13.01.2023  15:08
O co chodzi z ustawą Lex Pilot? TVP łamie konstytucję?
O co chodzi z ustawą Lex Pilot? TVP łamie konstytucję? Fot: Wojciech Olkusnik/East News

Telewizja w Polsce i kontrowersyjna ustawa „Lex Pilot”. TVP obowiązkowo na pierwszych miejscach u operatorów płatnej telewizji. W piątek 13 grudnia 2023 roku ustawa nie została odrzucona. Wolne media? Wolne żarty…

Ustawa „Lex Pilot” dalej w mocy. Sejm jej nie odrzucił. Projekt PiS zakłada, że pięć pierwszych miejsc we wszystkich sieciach telewizyjnych (nie tylko naziemnych) ma należeć do kanałów Telewizji Polskiej — TVP 1, TVP 2, TVP Info, TVP Kultura oraz TVP 3. Na tym jednak nie koniec, bo rząd chce również wymusić legislacyjnie transmitowanie wszystkich 16 kanałów trzeciego programu, odpowiadających poszczególnym województwom. To koniec wolnych mediów w Polsce i początek medialnej dyktatury?

Ustawa Lex Pilot w Sejmie. O co chodzi? TVP wszędzie?

Rząd PiS wyjaśnia, że ustawą „Lex Pilot” chce po prostu ułatwić Polakom dostęp do mediów publicznych. Operatorzy protestują i mówią m.in. o zabiciu konkurencji i podniesieniu kosztów związanych z koniecznością oferowania dodatkowych kanałów, których nie wszyscy klienci chcą.

Posłowie opozycji wskazują również, że ustawa miałaby ułatwiać rządowi inwigilację. Nowe przepisy rozszerzałyby warunki do przeprowadzenia kontroli operacyjnej - uwzględniając dostęp do danych z komunikatorów internetowych, jak Messenger czy WhatsApp, które to trafiałyby m.in. do Służby Kontrwywiadu Wojskowego, CBA i ABW – ostrzega Komputer Świat.

Wiadomo już, że rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek przekazał marszałek Sejmu Elżbiecie Witek opinię ws. ustawy Prawo komunikacji elektronicznej. Jego zdaniem, "zaproponowane rozwiązania budzą wątpliwości z punktu widzenia zgodności z konstytucyjnymi standardami ochrony praw człowieka i obywatela".

Portal Wirtualne Media informuje, że za odrzuceniem projektu ustawy "Prawo komunikacji elektronicznej" było 221 posłów, 230 zagłosowało "przeciw", a dwóch się wstrzymało. W ten sposób projekt trafi teraz do Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii. Jaki będzie finał? Wszyscy przeczuwamy i wiemy…

Projekt dotyczy wdrożenia do krajowego porządku prawnego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1972 ustanawiającej europejski kodeks łączności elektronicznej. Budzący kontrowersje projekt przewiduje, że na dekoderach wszystkich operatorów płatnej telewizji pięć pierwszych pozycji przypadnie kanałom Telewizji Polskiej: TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Kultura. Zostaną one ustawowo objęte zasadą must carry, must offer, więc będą obowiązkowe w ofercie każdej sieci kablowej czy platformy cyfrowej – wyjaśnia portal Wirtualne Media.

logo Tu się dzieje