18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

"Za szczególne osiągnięcia"

PiS dał sobie premie za Polski Ład. Wzięli miliony!

Wojciech Kozicki
25.01.2023  15:12
PiS i nagrody dla urzędników za Polski Ład
PiS i nagrody dla urzędników za Polski Ład Fot: Adam Jankowski/Polska Press/East News

Polski Ład to cios poniżej pasa w polską gospodarkę, system podatkowy i finanse Polaków. W ramach pokuty za to fiasko PiS przyznało sobie… nagrody finansowe! Wirtualna Polska ujawnia jak Ministerstwo Finansów nagrodziło się za katastrofalną reformę. Wiceminister Patkowski wyjaśnił za co dokładnie rozdali sobie miliony.

Kto poniesie odpowiedzialność za Polski Ład? Nikt! Wirtualna Polska ujawnia, że 64 mln zł nagród i premii wypłacono w 2022 roku pracownikom i funkcjonariuszom Ministerstwa Finansów. Sama kadra kierownicza, odpowiedzialna głównie za Polski Ład, zgarnęła bonusowe 15 milionów złotych. Zgadnijcie kto za to zapłaci…

Ministerstwo Finansów i miliony na nagrody. Polski ład w nieładzie

Rząd PiS z Polskiego Ładu szybko się wycofał. Ale oczywiście z nagród i premii wycofać nikt się nie zamierza. Jak zwraca uwagę WP.pl, w resorcie finansów rozdano kilkadziesiąt milionów złotych na premie, chociaż członkowie administracji rządowej w 2022 roku dostali podwyżki wynoszące nawet kilkadziesiąt procent.

Wirtualna Polska dotarła do pisma wiceministra finansów Piotra Patkowskiego. Wynika z niego, że „pracownikom i funkcjonariuszom Ministerstwa Finansów została wypłacona za rok 2022 łączna kwota premii i nagród w wysokości 63 690 798,87 zł”. Dla porównania, w 2021 roku pracownicy resortu otrzymali 50,7 mln zł premii i nagród. Wiceminister finansów w odpowiedzi na interpelację posłanki Hanny Gil-Piątek wyjaśnił, że premie pryznano "członkom korpusu służby cywilnej za szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej można przyznać nagrodę ze specjalnie utworzonego w tym celu funduszu nagród w służbie cywilnej". Co więcej, "przyznawane były nagrody za szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej".

Odpowiedzialność za fiasko "Polskiego Ładu" wzięło na siebie kierownictwo Ministerstwa Finansów. Mimo upadku sztandarowego projektu, który okazał się fatalny dla wielu przedsiębiorców i firm, resort postanowił przyznać sobie za ubiegły rok wysokie premie i nagrody. I to pomimo że decyzją polityczną rządzących w 2022 roku pensje dla najważniejszych osób w państwie - z członkami administracji rządowej na czele - wzrosły o kilkadziesiąt procent – pisze Wirtualna Polska.

Jednocześnie premier Mateusz Morawiecki od 2021 roku mówi o oszczędnościach w administracji publicznej, w której wydatki podobno maleją.

Czytaj także