18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Co na to Kurski?

"Wiadomości" TVP to propaganda? Jest raport. Wyniki druzgocące

Emilia Waszczuk
03.04.2019  14:56
TVP stosuje propagandę? Jest analiza
TVP stosuje propagandę? Jest analiza Fot: TVP/Printscreen

Rada Języka Polskiego, działająca przy Polskiej Akademii Nauk, przeanalizowała "paski" TVP. Wyniki ich raportu są jednoznaczne. Telewizja Publiczna stosuje propagandę.

306 "pasków", czyli krótkich opisów zamieszczanych pod materiałami "Wiadomości" TVP, dotyczących 13 ważnych wydarzeń politycznych, wzięła na warsztat Rada Języka Polskiego Polskiej Akademii Nauk. Eksperci przyjrzeli się "paskom" z lat 2016-2017, a wnioski z analizy przedstawili marszałkowi Sejmu.

Co ustalili? To, że aż 75 procent badanych opisów to treści mocno nacechowane i ukierunkowane na przekazanie odbiorcom jednego "zespołu znaczeń zinterpretowanych ideologicznie, odpowiadających określonej, silnie zaksjologizowanej wizji wydarzeń". Prościej? W 3/4 przypadków, w "paskach" "Wiadomości" pojawiła się polityczna propaganda, a to oznacza, że w TVP stosuje się "przemoc symboliczną", "Wiadomości" są "narzędziem obozu władzy".

Pasek "Wiadomości"

"Wiadomości" stosują propagandę

Co z pozostałymi "paskami"? Okazuje się, że tylko 25 procent to opisy czysto informacyjne. Dużo? Wcale nie, bo tak wyglądać powinny wszystkie!

Jak wynika z raportu, większość pasków stanowi funkcje: perswazyjną (wpływają na widza), ekspresywną (wyrażają oceny i emocje) oraz magiczną (kreują rzeczywistość).Powstały więc one z myślą o stworzeniu autorskich wizji wydarzeń i o wpłynięciu na przekonania odbiorcy. Wizja świata prezentowanego przez "Wiadomości" jest skrajnie jednostronna, a jej osią aksjologiczną jest opozycja: "obecna władza" - "ci, którzy jej nie popierają" - tłumaczy Andrzej Markowski z Uniwersytetu Warszawskiego, szef Rady Języka Polskiego.

Formuły językowe zawierające pierwiastek oceny pojawiają się na pasku poprzedzającym właściwy materiał reporterski, co sprawia, że widz ma mieć ukształtowaną wizję wydarzenia, zanim pozna jego szczegóły - dodał.

Pasek TVP
Pasek "Wiadomości"
Przeczytaj więcej
Komentarze