18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Zdziwieni?

Wiemy, ile razy rządowymi samolotami latał Donald Tusk

16.08.2019  12:03
Wiemy, ile razy rządowymi samolotami latał Donald Tusk
Wiemy, ile razy rządowymi samolotami latał Donald Tusk Fot: GEOFFROY VAN DER HASSELT/AFP/East News

Po aferze z marszałkiem Kuchcińskim, KPRM zaczęła publikować wykazy lotów innych polityków. Po dłuższym oczekiwaniu przyszedł czas na prawdę o Donaldzie Tusku. 

Afera z marszałkiem Kuchcińskim, którą ujawniło Radio Zet, odbiła się echem po całej Polsce. W wyniku zbiorowego oburzenia, polityk podał się do dymisji. Podczas pamiętnego wygłaszania jego oświadczenia, w którym udział brał również Jarosław Kaczyński - ten drugi zasugerował, żeby zainteresować się... lotami Donalda Tuska.

Chociaż Kaczyński i Kuchciński zapewniali, że marszałek prawa nie złamał, to decyzję o dymisji podjęto podobno dlatego, że tego właśnie chciała opinia publiczna. Prezes PiS nie byłby sobą, gdyby w czasie przemówienia nie zwrócił uwagi na... Tuska.

Wykaz lotów Donalda Tuska

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów zaczęła publikować wykazy lotów dotychczasowych premierów. Najpierw była Beata Szydło, potem Ewa Kopacz, Mateusz Morawiecki a teraz przyszedł czas na budzącego największe emocje Donalda Tuska.

W opublikowanym wykazie jego lotów znalazły się 573 podróże od listopada 2007 r. do września 2014 r. W wykazie znajdują się informacje na temat rodzaju używanego samolotu oraz daty i trasy podróży. Niektóre wymienione pozycje zawierają kilka przelotów, więc ostatecznie liczba lotów też jest większa - ze wstępnej analizy mediów wynika, że było ich ok. 1000.

Dodatkowo Tusk w okresie swojego urzędowania, wielokrotnie latał do Gdańska. To zdecydowanie może wzbudzić największe kontrowersje. 

W związku z aferą wokół Kuchcińskiego - pojawią się także zmiany w prawie. Dziś rząd ma opublikować projekt ustawy ws. lotów służbowych najważniejszych osób w państwie. Znajdą się w niej takie zakazy, jak np. zakaz przelotów dla rodzin czy parlamentarzystów nieuczestniczących w oficjalnych delegacjach. Wszystko po to, by nie powtórzyć niechlubnych wyczynów byłego marszałka. 

logo Tu się dzieje