18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

"Proszę pytać Boga co dalej"

Waszczykowski chory. Przerażająca diagnoza

Wojciech Kozicki
17.02.2023  15:08
Witold Waszczykowski chory. Stwardnienie zanikowe boczne
Witold Waszczykowski chory. Stwardnienie zanikowe boczne Fot: PIOTR KAMIONKA/REPORTER/East News

Witold Waszczykowski chory – nowe informacje o stanie zdrowia i diagnozie. W rozmowie z „Super Expressem” ujawnił, że cierpi na nieuleczalne stwardnienie zanikowe boczne. Stan zdrowia się pogarsza, poprawy nie będzie. Jakie są objawy choroby?

Witold Waszczykowski i nowe informacje o stanie zdrowia. Na łamach „Super Expressu” przekazał jaką diagnozę postawili lekarze. Były szef polskiej dyplomacji walczy ze stwardnieniem zanikowym bocznym (SLA). Codziennie zmaga się z bolesnymi objawami, a choroba jest nieuleczalna. Mimo cierpienia, polityk nie przerywa kariery w polityce zagranicznej.

Choroba Witolda Waszczykowskiego. Walczy ze stwardnieniem zanikowym bocznym

Były szef MSZ wyznał, że początkowo nie wiedział jak interpretować objawy, których doświadczało jego ciało. Pierwsze diagnozy były błędne, ponieważ lekarze podejrzewali, że jego choroba to polineuropatia. Zdecydowano się na kolejne i dokładniejsze badania. Wykazały stwardnienie zanikowe boczne.

Witold Waszczykowski nie poddaje się i regularnie lata do Brukseli, by  uczestniczyć w posiedzeniach Parlamentu Europejskiego i pracować w komisjach.

Poruszam się na skuterze elektrycznym. Choroba atakuje mi kończyny, mam też pewne problemy z możliwością wypowiadania się. Staram się jednak funkcjonować. Mam asystę medyczną, mam skuter, który pozwala mi się poruszać. Mówię, piszę, głowa jeszcze pracuje. To jest jednak nieuleczalna choroba, proszę pytać Pana Boga co dalej, ale lepiej niestety już nie będzie – wyznał Witold Waszczykowski. (Super Express)

Stwardnienie zanikowe boczne - objawy, informacje, postęp choroby

Stwardnienie zanikowe boczne rozpoznawane jest u około 3 na 100000 osób. To choroba o nieznanej przyczynie i patogenezie.

Objawy stwardnienia zanikowego to m.in. zanik mięśni kończyn, opadanie głowy, problemy z mową oraz stopniowa utrata sprawności ruchowej. Finalnie występują problemy z przyjmowaniem pokarmów i problemy z oddychaniem. Dysfunkcje oddechowe mogą prowadzić do zachłyśnięcia się i wystąpienia zachłystowego zapalenia płuc, powodując zgon pacjenta.

SLA nazywa się także chorobą Lou Gehriga od nazwiska amerykańskiego sportowca, który zmarł na tę chorobę. Histopatologicznie jednostka jest określana jako zwyrodnienie górnego i dolnego motoneuronu.

Stwardnienie zanikowe boczne (SLA) to poważna i postępująca choroba neurodegeneracyjna. Powoduje trwałe uszkodzenie środkowego i obwodowego neuronu ruchowego.

Średnia długość życia chorych od postawienia diagnozy to około 3 do 5 lat, w rzadkich przypadkach czas życia jest dłuższy – informuje DOZ.pl.
Czytaj także