18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Miażdżące dane o wyborcach PiS. Kogo nienawidzą najbardziej? Druga strona nie jest lepsza

Redakcja
24.01.2019  15:20
wyborcy pis po nienawiść
wyborcy pis po nienawiść Fot: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/ ŁUKASZ SZELAG/REPORTER

Centrum Badań nad Uprzedzeniami podało, że wyborcy PiS nienawidzą osób popierających opozycję i opozycji tak samo mocno, jak między innymi Żydów i uchodźców. Druga strona myśli inaczej - zwolennicy PiS są dla niej najgorsi.

Paulina Górska z Centrum Badań nad Uprzedzeniami przedstawiła raport na temat podziałów politycznych w społeczeństwie i tego, jak dużą niechęcią darzymy się nawzajem. Okazało się, że podzieleni na dwa obozy obywatele Polski wyjątkowo mocno nie lubią stron przeciwnych.

Z analiz Centrum wynika, że wyborcy opozycji szczególnie mocno stronią od wyborców PiS-u. Darzą ich nieufnością, a wręcz dehumanizują. Co ciekawe, kiedy w Polsce rządziła opozycja, jej zwolennicy byli postrzegani przez przez wyborców PiS dokładnie tak samo źle!

Jak to wytłumaczyć? Wszystko wskazuje na poczucie niższości i nieakceptowanie swojej pozycji...

W wielu badaniach z zakresu psychologii społecznej okazuje się, że grupy, które w danej hierarchii są niżej, są bardziej nieufne wobec grup zajmujących wyższą pozycję - powiedziała Górska w rozmowie z TOK FM.

Co jeszcze udało się ustalić Centrum Badań nad uprzedzeniami? To na przykład, że zwolennicy opozycji, choć najbardziej z wszystkich możliwych grup społecznych i kulturowych nie lubią wyborców PiS, uważają, że są najbardziej nielubiani przez innych.

Kogo nienawidzą wyborcy PiS?

W badaniach dostało się też zwolennikom Zjednoczonej Prawicy. Ich poglądy na temat "opozycji" zestawiono z poglądami na temat najczęściej nielubianych grup jak Żydzi, uchodźcy czy homoseksualiści.
Okazało się, że wyborcy PiS nienawidzą osób, które można przypisać do tych kategorii. Co ciekawe, zwolenników opozycji stawiają z nimi na dokładnie takim samym poziomie. 

Wśród zwolenników PiS, tendencja do posiadania negatywnych uczuć czy dehumanizowania oponentów politycznych, będzie wynikać z tendencji do posiadania w ogóle negatywnych uczuć wobec różnych grup wykluczonych - skomentował ten wynik socjolog Adama Ostolski.

ZOBACZ TEŻ:  

Przeczytaj więcej
Komentarze