18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Kto dostanie mandat?

Trzy Beaty i czterech premierów. Oni zasiądą w europarlamencie

Emilia Waszczuk
26.05.2019  22:01
Trzy Beaty i czterech premierów. Oni zasiądą w europarlamencie
Trzy Beaty i czterech premierów. Oni zasiądą w europarlamencie Fot: Twitter/Beata Mazurek

Znane są już wstępne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego. Według sondażu exit poll wygrał PiS. Kto dostanie mandat?

Wybory do europarlamentu za nami. Znane są już wstępne wyniki, według których partia Jarosława Kaczyńskiego zdobywa 42 procent głosów.

Komu przypadną wygodne, nowe fotele i dużo lepsze, niż w polskim rządzie miejscówki? Wiemy, którzy politycy dostaną mandaty.

Mandaty w Europarlamencie

Z Konfederacji do Europarlamentu dostanie się najprawdopodobniej Janusz Korwin-Mikke. Mandatu nie dostał za to były muzyk - Piotr Liroy Marzec.

Komu poszczęściło się w Wiośnie? Oczywiście jej liderowi. Robert Biedroń już ogłosił wyborczy sukces, choć w sondażach przedwyborczych dostawał dużo więcej.

Czterech premierów z KE

Politycy Koalicji Europejskiej, którzy (prawdopodobnie) pojadą do Brukseli, to między innymi kilku byłych premierów naszego kraju - Jerzy Buzek, Leszek Miller, Włodzimierz Cimoszewicz i Ewa Kopacz.

Do europarlamentu wkroczy też bezpartyjna, ale startująca z list KE Joanna Ochojska.

Kto jeszcze? Między innymi Danuta Huebner, były lider PSL Jarosław Kalinowski i były minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Wielką wygraną jest tez zona zamordowanego w styczniu prezydenta Gdańska - Magdalena Adamowicz.

Beaty górą w PiS

Co z PiS? Do Brukseli na pewno pojadą ci, o których mówiło się najgłośniej. Zadowoleni nie będą nauczyciele - odpowiedzialna za deformę edukacji minister Anna Zalewska wkrótce wyjedzie z kraju.

Kto jeszcze? Trzy Beaty - Kempa, Mazurek i Szydło mogą cieszyć się nowym, lepszym stołkiem. Poza nimi na mandat liczyć może między innymi Patryk Jaki, który tak długo szukał sobie miejsca w różnych miastach, aż ktoś go gdzieś wybrał.

Z PiS do PE dostaną się też m.in Witold Waszczykowski, Adam Bielan, Elżbieta Kruk, Jacek Saryusz-Wolski, Joachim Brudziński, Ryszard Legutko i Dominik Tarczyński.

Pozostaje pytanie - co z polskim rządem, skoro tylu ministrów planuje go opuścić?

logo Tu się dzieje