18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Obrzydliwie bogaci

Polscy europosłowie zarobią miliony

28.05.2019  09:12
Wynagrodzenia, diety, ulgi, emerytury - polscy europosłowie bedą obrzydliwie bogaci
Wynagrodzenia, diety, ulgi, emerytury - polscy europosłowie bedą obrzydliwie bogaci Fot: Piotr Molecki/East News

Wybory do europarlamentu dobiegły końca, a polscy politycy wkrótce ruszą po unijne pieniądze. Zobaczcie ile tam zarobią, a zrozumiecie dlaczego tak zaciekle walczyli o głosy wyborców i poparcie. Rusza program MILIONY+...

Wybory do Parlamentu Europejskiego przeszły do historii, wiadomo kto dostał mandaty, a PKW podała ostateczne wyniki. Dlaczego posłowie tak bardzo chcą wyjechać do Brukseli? Dostają tam ogromne pieniądze.

Wynagrodzenie europosła - przechodzą na dietę

Dlaczego Ryszard Czarnecki z PiS tak drżał, gdy okazało się, że może nie dostać mandatu europosła? Za każdy rok w Brukseli dostaje przecież ok. 300 tys. złotych. Europoseł z samej pensji za kadencję zarobi ponad półtora miliona złotych (ok. 1376 złotych dziennie). Do tego dochodzą pieniądze na utrzymanie biura, która jak się okazuje nie wszyscy mają (pieniądze i tak biorą). Łącznie każdy polski europoseł dostanie od Unii Europejskiej przynajmniej 3 755 000 złotych.

Ulgi dla polityków

Do tego każdy europoseł sporo oszczędza, bo nie płaci za noclegi i paliwo. Opłaca im się też jeździć samochodem, bo dostają za każdy przejechany kilometr 49 eurocentów. Nie dziwcie się więc, że Jacek Kurski w 6 godzin potrafił przejechać 900 kilometrów.

Jak przypomina businessinsider.com.pl, europosłowie nie płacą też podatku dochodowego. Unia Europejska każdemu z nich płaci również 1375 złotych dziennie na zakwaterowanie i zwraca 2/3 kosztów opieki medycznej.

Emerytura i odprawa europosła

Po kadencji posłowie wrócą do Polski znacznie bogatsi. Jak podaje portal money.pl, europosłowie dostają 30 tys. złotych odprawy za każdy rok sprawowanego mandatu. Rekordziści zasiadający w europarlamencie od 2004 roku dostaną nawet 450 tys. zł dodatku na odchodne. Są to m.in. Adam Gierek, Tadeusz Zwiefka i Mirosław Piotrowski. Jarosław Wałęsa dostał na pożegnanie 300 tys. złotych.

Europosłowie dostaną też wysokie emerytury. Wyniosą one po kilkanaście tysięcy złotych. Jak podaje money.pl, gdy Jarosław Wałęsa skończy 63 lata będzie dostawał 10 tys. złotych emerytury. Do tego dochodzi oczywiście jeszcze emerytura krajowa.