18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Duża rewolucja w służbie zdrowia! Wizyty u lekarza bedą wyglądać zupełnie inaczej

Redakcja
31.12.2018  10:48
Zmiany w służbie zdrowia
Zmiany w służbie zdrowia Fot: Shutterstock

2019 rok przyniesie spore zmiany w polskiej służbie zdrowia. Już od 1. stycznia wizyty u lekarza wyglądać będą całkiem inaczej. Co nas czeka? Między innymi recepty online, ale to nie wszystko.

Polska służba zdrowia kuleje od dawna, pacjenci stale skarżą się na gigantyczne kolejki i trudności w dostaniu się do lekarza. I choć nic nie zapowiada skrócenia terminów, Ministerstwo Zdrowia planuje ułatwić życie pacjentom i już od 2019 roku wprowadza nowe udogodnienia.

Zwolnienie lekarskie? Tylko online!

Elektroniczne zwolnienia lekarskie wprowadzono już wcześniej, jednak od 1. stycznia będą one obowiązkowe w każdej placówce w Polsce. Oznacza to ni mniej, ni więcej niż to, że od wtorku nie dostaniemy od lekarza świstka, który musimy przekazać pracodawcy. Nasze L4 powędruje do niego wprost od lekarza, drogą elektroniczną.

ZOBACZ:  PiS realizuje obietnice wyborcze. Od stycznia miliony złotych na leczenie

Recepty on-line realizowane w każdej aptece

Kolejną nowością jest obowiązek akceptowania i realizowania recept elektronicznych w każdej aptece w kraju. I choć placówki muszą dostosować się do tego wymogu, lekarze jeszcze przez rok będą mogli wystawiać pacjentom także druczki papierowe. Tradycyjne recepty znikną ostatecznie w 2020 roku.

Od 1 stycznia każda apteka będzie mieć obowiązek realizowania e-recept. To konieczny warunek, bo przez kolejny rok będziemy przekonywać lekarzy i pielęgniarki, by wystawiali recepty właśnie w wersji elektronicznej - powiedział Fakt.pl wiceminister zdrowia, Janusz Cieszyński.

Recepty rejestrowane będą w platformie e-zdrowie. Dzięki temu zniknie problem z gubieniem recept czy odsyłaniem pacjentów z kwitkiem, choćby przez niewyraźne pismo lekarza. Każdy chorujący otrzyma do swojej recepty czterocyfrowy kod (mailowo, SMS-em bądź na papierze), który następnie przedstawi w aptece.

Co ciekawe, dzięki e-receptom nie będziemy musieli czekać w kolejce do lekarza, by po raz kolejny przepisał nam te same leki. Receptę ponowić będzie mogła na przykład pielęgniarka. Ponadto, jeśli na recepcie znajdzie się kilka różnych leków, ale nie wszystkie będą dostępne w jednej placówce, będziemy mogli zrobić zakupy w kilku różnych miejscach.

ZOBACZ:  Jest decyzja w sprawie podwyżek cen energii. Rząd dotrzyma obietnic?

Online także skierowania do lekarzy specjalistów

Skierowania do lekarzy specjalistów wystawiane są dziś na papierowych drukach, jednak i to ma się zmienić w najbliższej przyszłości. Przez najbliższe dwa lata Ministerstwo Zdrowia wdrożyć chce skierowania elektroniczne, tak, by w 2021 roku nikt nie korzystał już z tradycyjnej, dotychczasowej formy.

Podobnie, jak w przypadku e-recept, skierowania będą realizowane przez czterocyfrowy kod. Zapisując się na badania/do specjalisty, podawać będziemy jedynie PIN bądź numer PESEL. Resztę załatwi już system elektroniczny, w którym lekarz zarejestruje nasze skierowanie, a my nie będziemy musieli martwić się dostarczeniem go do odpowiedniej placówki.

ZOBACZ TEŻ:

Przeczytaj więcej
Komentarze