18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Śledztwo IPN

Zniknęły dokumenty Kaczyńskiego z czasów PRL

24.01.2023  16:36
Zniknęły dokumenty Jarosława Kaczyńskiego z czasów PRL
Zniknęły dokumenty Jarosława Kaczyńskiego z czasów PRL Fot: Adrian Kumor/REPORTER/East News

Co robił Jarosław Kaczyński w czasach PRL? Być może pełnej prawdy nie poznamy nigdy. IPN potwierdza, że z zasobów Instytutu Pamięci Narodowej zniknęły akta paszportowe Jarosława Kaczyńskiego z czasów komunistycznych.

I znowu afera. „Gazeta Wyborcza” znowu wraca do czasów PRL i historii związanych z Jarosławem Kaczyńskim. Ujawnia, że 9 listopada 2022 r. prokuratorski pion Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie wszczął śledztwo w związku z zaginięciem akt prezesa PiS. Gdzie podziały się dane paszportowe Kaczyńskiego z czasów PRL?

Kaczyński w czasach PRL. Gdzie są jego akta i dokumenty?

„Wyborcza” informuje, że nie wiadomo kto i w jakim celu przetrzymuje dane dotyczące Jarosława Kaczyńskiego. Prokurator IPN podaje jedynie, że dane paszportowe zniknęły w niewyjaśnionych okolicznościach i nieznajoma osoba przetrzymuje je bezprawnie. Śledztwo w tej sprawie wszczął Mariusz Rębacz, prokuratur Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie.

Ustalono również, że wspomnianych danych paszportowych nie posiadają Komenda Stołeczna Policji, ani Wydział Spraw Obywatelskich Wojewódzkiego Urzędu Mazowieckiego. Nie ma oficjalnej informacji, że mogły zostać zniszczone.

W prokuratorskim postanowieniu można przeczytać między innymi, że chodzi o "ukrywanie w okresie od 19 stycznia 1999 r. do 3 listopada 2022 r. w Warszawie, wydanych przez Biuro Paszportów SUSW [Stołeczny Urząd Spraw Wewnętrznych - az] akt paszportowych o sygn. EAGZ 31850, podlegających przekazaniu do zasobu Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej" – pisze „Wyborcza”.

Co dokładnie może znajdować się w zaginionych dokumentach? Jak podejrzewa Wirtualna Polska, „mogą zawierać informacje dotyczące osób, które ubiegały się o paszport oraz cele podróży oraz korespondencja sprawdzająca osobę ubiegającą się o zgodę na wyjazd”.

Czytaj także