18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Chcą wesprzeć nauczycieli w trudnej sytuacji

ZNP powołało fundusz strajkowy

11.04.2019  14:04
Ogłoszenie funduszu strajkowego w Centrum Nauki Kopernik
Ogłoszenie funduszu strajkowego w Centrum Nauki Kopernik Fot: Jan BIELECKI/East News

Sławomir Broniarz, prezes ZNP, w asyście ludzi kultury i urzędników, ogłosił w czwartek powołanie funduszu strajkowego. Zebrane pieniądze mają trafić do nauczycieli w trudnej sytuacji.

Fundusz strajkowy to odpowiedź na komunikat minister edukacji Anny Zalewskiej, która poinformowała, że za czas strajku nauczycielom nie przysługuje wynagrodzenie.

ZNP wypłaci nauczycielom pieniądze

W czwartek po godzinie 12.00 odbyła się konferencja prasowa, na której prezes ZNP stawił się  przedstawicielami kultury, prawnikami i nauczycielami. Wszyscy oni poparli strajk i zaapelowali o wpłaty na fundusz strajkowy. Jak podkreślał Sławomir Broniarz, Związek Nauczycielstwa Polskiego ma własny fundusz specjalny, na którym zgromadzono ok. 1 miliona 200 tys. złotych. Te środki wspomogą strajkujących członków ZNP. Tymczasem dla nauczycieli niezrzeszonych powołano osobny fundusz strajkowy. Pieniądze, które zostaną na nim zebrane mają być rozdzielone między nauczycieli w trudnej sytuacji finansowej, ale niezrzeszonych w związkach zawodowych. To odpowiedź na groźbę obcinania strajkującym pensji.

Nauczyciele nie dostana pieniędzy za strajk

Minister edukacji Anna Zalewska zapowiedziała bowiem, że nauczyciele, którzy strajkują dostaną pensje pomniejszone o czas strajkowania. Dla niektórych pedagogów będzie to strata kilkuset złotych. Jak wyliczali przedstawiciele ZNP, w takiej sytuacji każdy nauczyciel uczestniczący w proteście traci ok. 100 złotych dziennie. Przy zarobkach rzędu 2-3 tysięcy złotych to dotkliwa kwota. Już teraz bowiem, po czterech dniach strajku, ich wynagrodzenie może pomniejszyć się nawet o ok 400 złotych.

Założeniem funduszu strajkowego jest wyrównanie pensji nauczycielom, których wynagrodzenie zostanie pomniejszone. W pierwszej kolejności wsparcia mogą oczekiwać Ci w najtrudniejszej sytuacji finansowej.

Gdzie wpłacać pieniądze na fundusz strajkowy?

Pierwsze wsparcie finansowe do strajkujących ma trafić już w przyszłym tygodniu, przed świętami. ZNP zapewniło, że będzie publicznie rozliczać każdą złotówkę, która trafi na konto funduszu strajkowego. Osobom, które chcą dokonać wpłaty udostępniono numer konta, na który należy przelewać pieniądze, które później przekazane zostaną nauczycielom w trudnej sytuacji finansowej.

Fundusz Strajkowy Nauczycieli

Fundusz Strajkowy Nauczycieli

„Fundusz strajkowy”. Numer konta: 13 1240 5934 1111 0010 8960 6877

Artyści i celebryci popierają strajk nauczycieli

Strajk w oświacie poparło wiele osób publicznych. Wśród nich znaleźli się m.in. Kuba Wojewódzki, Maja Ostaszewska, Anja Rubik Magda Mołek, Czesław Mozil, Zbigniew Hołdys czy Olga Tokarczuk.

Z kolei poparcie pomysłu powstania funduszu strajkowego wyrazili choćby Maria Sadowska, prof. Jerzy Bralczyk, Szymon Hołownia, Jacek Żakowski, Wojciech Chmielarz, prof. Adam Strzembosz i wiele innych postaci ze środowisk kulturalnych czy prawniczych. Również lekarze publicznie przyznali, że kibicują nauczycielom.

Przeczytaj więcej
Komentarze