Koronawirus na cmentarzu

Dodatkowe dni wolne od pracy? Rząd walczy z wirusem

Wojciech Kozicki
13.10.2020  09:06
Koronawirus kontra 1 listopada - Polacy dostaną dodatkowe dni wolne od pracy?
Koronawirus kontra 1 listopada - Polacy dostaną dodatkowe dni wolne od pracy? Fot: JACEK DOMINSKI/REPORTER/East News

Rząd PiS i Ministerstwo Zdrowia chcą uchronić Polaków przed koronawirusem na Wszystkich Świętych 1 listopada. Prawdopodobnie zostaną wprowadzone dodatkowe dni wolne od pracy, by nie nastąpił gwałtowny wzrost zachorowań na COVID-19.

Koronawirus na Wszystkich Świętych brutalnie zaatakuje Polaków? Przewidywana jest masowa migracja obywateli, aby odwiedzić bliskich oraz rodzinne groby w okolicach 1 listopada, co sprzyjać będzie transmisji patogenu z Wuhan. Jak uniknąć masowych zakażeń? Rozważane jest zamknięcie cmentarzy i dodatkowe restrykcje oraz obostrzenia. Tymczasem rzecznik GIS Jan Bondar w rozmowie z Polsat News powiedział, że ustawa antycovidowa, pozwala wprowadzić dodatkowe dni wolne od pracy. Nie chce jednak zdradzić więcej szczegółów i planów rządowego zespołu zarządzania kryzysowego.

Koronawirus i 1 listopada - wirus na cmentarzu

Czy dodatkowe dni wolne uchronią Polaków przed COVID-19? Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz zwraca uwagę, że Polacy najczęściej wyjeżdżają na Wszystkich Świętych, kiedy mają więcej wolnych dni i długi wolny weekend. Obawia się, że dodatkowe dni wolne spowodują szturm Polaków na cmentarze.

Jan Bondar zaapelował też do Polaków, by „w miarę możliwości Wszystkich Świętych urządzić sobie troszkę wcześniej albo troszkę później". Prosi, by nie tłoczyć się na cmentarzach, bo wirus tylko na to czeka. Jego zdaniem, obywatele powinni zachować powściągliwość podczas Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego 2 listopada.

Często jest tak, że odwiedzamy swoich rodziców, dziadków - nie mówimy, żeby tego nie robić, natomiast należy zachować zasadę ostrożności - nie musimy każdego dziadka obściskiwać bardzo blisko; pewien dystans jest teraz wyrazem miłości. Zalecamy, by wyjazdy rozłożyć w czasie  - apeluje Bondar do Polaków. (radiozet.pl)

 

Czytaj także