18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Uniknął więzienia

Fwa14-latek zabił ciężarną 13-latkę. Usłyszał skandaliczny wyrok

22.12.2021  15:41
14-latek brutalnie zabił nastolatkę
14-latek brutalnie zabił nastolatkę Fot: KMP w Bytomiu

14-letni Kacper brutalnie zamordował 13-letnią Patrycję, która zaszła z nim w ciążę. Wyrok, który usłyszał za swoją zbrodnię, wywołał ogromne kontrowersje. W związku z tą sprawą Ministerstwo Sprawiedliwości chce zmienić prawo tak, by nieletni po ukończeniu 14 roku życia odpowiadali za zabójstwo tak samo jak dorośli.

13-letnia Patrycja z Bytomia zaginęła w styczniu tego roku. W poszukiwania zaangażowano kilkudziesięciu policjantów, rodzinę i znajomych nastolatki. Pomagał także jej chłopak, próbując ukryć zbrodnię, której dokonał.

Jak informował "Super Express" ofiara miała liczne rany kłute klatki piersiowej i szyi. Łącznie napastnik zadał jej 20 ciosów nożem.

Podczas śledztwa policjanci znaleźli świadka, który widział parę podczas podróży autobusem. To podważyło wiarygodność zeznań 14-latka. Kacper zmienił wtedy wersję wydarzeń twierdząc, że ktoś ich napadł, lecz ostatecznie przyznał się do winy.

Nieletni pójdą siedzieć

14-letni Kacper trafił przed sąd, jednak ze względu na swój wiek mógł liczyć na wyjątkowo łagodną karę. Młody morderca spędzi sześć lat w poprawczaku. Na wolność wyjdzie po ukończeniu 21. roku życia. Zgodnie z polskim prawem była to najwyższa kara, jaką sędziowie mogli przyznać za ten czyn.

Jak informuje "Fakt", Ministerstwo Sprawiedliwości chce wprowadzić zmiany w przepisach tak, by za morderstwo ze szczególnym okrucieństwem odpowiadały osoby od 14. roku życia.

Zginęła młoda, niewinna dziewczyna i jej dziecko. To był wyjątkowo brutalny, bestialski czyn i właśnie dla takich sytuacji przygotowaliśmy zmianę przepisów. Będzie to dotyczyło zabójstw ze szczególnym okrucieństwem. Chodzi o to, aby sprawcę potraktować jak osobę dorosłą. Karę będzie wymierzał sędzia, ale będzie to kara więzienia, nie poprawczak - przekazał "Faktowi" wiceminister sprawiedliwości.

Wiceminister Sprawiedliwości Marcin Warchoł zauważa, że zmiana kodeksu karnego jest konieczna "ponieważ dochodzi do brutalnych morderstw popełnianych przez osoby, które ukończyły 14 lat. To reakcja na rosnącą brutalizację społeczeństwa". Poprzednie prawo dotyczące traktowania nieletnich powstało 20 lat temu.