18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Ogromne kary!

25 lat więzienia za wyrzucenie odpadów? Rząd zaostrza przepisy

Bartłomiej Ciepielewski
17.02.2021  15:39
Polacy słono zapłacą
Polacy słono zapłacą Fot: Stanislaw Bielski/REPORTER

Trwają prace nad projektem ustawy, która zaostrzy kary za zanieczyszczanie środowiska. Za tak zwaną "zbrodnię środowiskową" można będzie trafić do więzienia nawet na 25 lat.

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska wraz z Ministerstwem Sprawiedliwości rozpoczął prace nad ustawą zaostrzającą kary za przestępstwa przeciw środowisku. Za czyny, które znacząco wpłyną na jakość wody, ziemi i powietrza lub spowodują zniszczenie świata roślinnego i zwierzęcego, będą groziły niezwykle surowe konsekwencje.

Chodzi o podwyższenie tzw. widełek określających zakres wysokości kary pozbawienia wolności możliwy do orzeczenia za popełnienie danego czyny zabronionego. Prowadzone są także analizy w zakresie możliwości wprowadzenia kary 25 lat pozbawienia wolności za popełnienie czynu typu kwalifikowanego, tj. czynu, którego następstwem jest śmierć człowieka lub ciężki uszczerbek na zdrowiu wielu osób. Chcemy, aby takie działanie było uznawane za zbrodnię środowiskową - poinformował Krzysztof Gołębiewski z GIOŚ.

Obecnie za przestępstwa środowiskowe grozi kara od 2 do 12 lat pozbawienia wolności.

Wzrosną kary za zanieczyszczanie środowiska

Część zmian w prawie dotyczyć będzie kar za zanieczyszczanie lub zaśmiecanie miejsc publicznych. Obecnie grozi za to grzywna w wysokości 500 zł. Po wejściu w życie nowej ustawy wzrośnie ona aż do 5000 złotych!

Wysokość mandatu będzie uzależniona od stopnia szkodliwości popełnionego czynu. Krzysztof Gołębiewski z GIOŚ uspokaja, że za wyrzucenie na przykład niedopałka papierosa nie będzie groził maksymalny wymiar kary.