18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

nie stać nas

Nadciąga epidemia nędzy? 500 PLUS DO LIKWIDACJI przez koronawirusa

Emilia Waszczuk
16.10.2020  14:44
500 plus do likwidacji przez koronawirusa
500 plus do likwidacji przez koronawirusa Fot: MONKPRESS/East News

Polska w kryzysie, a PiS wydaje 40 miliardów złotych na 500 plus. Program zniknie? Jego likwidacja to ratunek dla budżetu.

Epidemia koronawirusa SARS-COV-2 oznacza koniec programu 500 plus? Choć poszczególni politycy PiS uparcie zapewniają, że wszelkie socjale wymyślone przez nich, zostaną podtrzymane, wkrótce może się to zupełnie zmienić. Polski w czasie kryzysu na nie zwyczajnie nie stać.

Każdego roku budżet państwa uszczuplany jest przez program 500 plus o około 40 miliardów złotych. Tymczasem rząd zaktualizował i urealnił plany budżetowe i ocenił deficyt budżetowy na 82 miliardy złotych. Jak łatwo policzyć, samo 500 plus to połowa tej kwoty!

40 miliardów złotych to prawie połowa deficytu. Jest to zbyt wielkie zagrożenie, tym bardziej, że idziemy w nieznane [...]. Możemy mieć do czynienia z bardzo trudną sytuacją, więc rząd powinien mieć pieniądze, a nie je palić

- mówi w rozmowie z Money.pl Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Koniec 500 plus i 13. emerytury przez koronawirusa

Cezary Kaźmierczak twierdzi, że 500 plus należy albo całkowicie zlikwidować, albo przynajmniej ograniczyć. Idzie też dalej i namawia premiera Mateusza Morawieckiego na odejście od programów 13. i 14. emerytury. Jego zdaniem Polska zaoszczędziłaby w ten sposób masę pieniędzy i dużo łatwiej byłoby wyjść nam z kryzysu.

Rekomendujemy to od miesięcy. Rząd powinien zrezygnować z akcji socjalnych, na które nas nie stać. To znaczy 500 plus na pierwsze dziecko powinno być zlikwidowane. To jest 40 mld zł, co dałoby pewną poduszkę finansową - mówi z pełnym przekonaniem prezes ZPP.

Przeczytaj więcej
Komentarze