18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Pomoc społeczna szykuje się do strajku

500 plus może zostać wstrzymane

23.04.2019  18:12
Pracownicy pomocy społecznej domagają się zmian systemowych
Pracownicy pomocy społecznej domagają się zmian systemowych Fot: Zbyszek Kaczmarek/REPORTER

Pracownicy pomocy społecznej grożą strajkiem, jeśli ich postulaty nie zostaną spełnione. Jednym z efektów protestu może być wstrzymanie programu 500 plus.

Dziennik „Rzeczpospolita” podał dzisiaj informację, że pracownicy pomocy społecznej przygotowują się do strajku. Ich zdaniem system regulujący działanie pomocy społecznej jest zły i wymaga zmian.

500 plus będzie wstrzymane?

Według informacji, jakie przeczytać możemy na stronie federacja-socjalnych.pl, pracownicy pomocy społecznej oczekują rozmów z rządem na temat ich sytuacji finansowej, ale także funkcjonowania całego systemu pomocy społecznej. Duża część z nich odpowiada m.in. za przyznawanie świadczeń, w tym 500 plus. Jeśli rozpoczną oni strajk, kolejne wypłaty świadczeń mogą zostać wstrzymane, gdyż nie będzie miał kto zweryfikować wniosków. Co więcej, już w lipcu miało pojawić się rozszerzenie programu 500 plus również o pierwsze dziecko. Także to świadczenie może zostać zablokowane w przypadku zaostrzenia protestu.

Jakie są postulaty pomocy społecznej?

Jak czytamy w „Rzeczpospolitej” podstawowym postulatem pracowników pomocy społecznej jest wzrost bardzo niskich wynagrodzeń. Średnio wynoszą one 1902 złote netto. Do tego środowisko domaga się także dyskusji na temat zmian w systemie pomocy społecznej, gdyż obecny nie jest nastawiony na przeciwdziałanie i reagowanie „zawczasu”, ale reaguje post factum na największe patologie w rodzinach.

Według wypowiedzi przewodniczącego Federacji Związkowej Pracowników Socjalnych, Pawła Maczyńskiego, widmo strajku związane jest z tym, że przez ostatnie pół roku protestu nie doczekano się rozmów z rządem. Od września 2018 roku, do marca 2019 nie odbyło się ani jedno spotkanie z przedstawicielami rządu. Dopiero w marcu zorganizowano jedno spotkanie, które nie przyniosło oczekiwanych przez FZPS rezultatów. 

Jeśli sytuacja się nie zmieni, do strajkujących nauczycieli może dołączyć kolejna grupa zawodowa.

Przeczytaj więcej
Komentarze