18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Są oficjalne wyniki referendum

79,5 proc. szkół przystąpi do strajku

31.03.2019  15:18
Widmo strajku nauczycieli jest coraz większe
Widmo strajku nauczycieli jest coraz większe Fot: Gregorz Banaszak/Reporter

Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego, Sławomir Broniarz, podsumował w niedzielę rano wyniki referendum strajkowego. Do strajku chce przystąpić aż 79,5 proc. szkół w Polsce. Szykuje się paraliż?

Nauczyciele swój strajk zapowiadają już od wielu tygodni. Początkowo, w nieoficjalnych komunikatach, mówiło się o ok. 80-90 procentach szkół i palcówek oświatowych, które do niego przystąpią. Wynik głosowania pokazał, że skala jest niewiele mniejsza i wciąż mamy się czego obawiać.

Strajk nauczycieli 8 kwietnia

Sławomir Broniarz, prezes ZNP,w niedzielę rano poinformował, że według wyników referendum przeprowadzonego w placówkach oświatowych, za strajkiem opowiedziało się 79,5 procent z nich. To oznacza, że duża większość szkół i placówek oświatowych może zostać sparaliżowanych. Strajk ma się rozpocząć 8 kwietnia i trwać do odwołania.

Egzaminy zagrożone

Jeśli do czasu rozpoczęcia protestu rząd nie porozumie się z nauczycielami, w dużym kłopocie mogą znaleźć się uczniowie. Kwiecień to bowiem początek egzaminów w szkołach: 10,11,12 kwietnia odbędzie się egzamin gimnazjalny, 15,16 i 17 kwietnia egzamin ósmoklasisty zaś 6 maja rozpoczynają się matury. Jeśli do tego czasu nauczyciele nie przerwą strajku, może się okazać, że egzaminy nie odbędą się zgodnie z harmonogramem.

Ostatnia szansa na porozumienie z nauczycielami

Rząd zaplanował na najbliższy poniedziałek, 1 kwietnia, spotkanie w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog”. Uczestniczyć w nim będą także przedstawiciele związków zawodowych nauczycieli. Jeśli podczas poniedziałkowego spotkania nie uda się wypracować kompromisu, wydaje się, że strajku nie uda się powstrzymać, choć Związek Nauczycielstwa Polskiego zapewnia, że jest gotowy na rozmowy przez cały czas.

Postulaty nauczycieli

Przypomnijmy, że nauczyciele walczą przede wszystkim o podwyżki. Domagają się podniesienia pensji dla nauczycieli, wychowawców, innych pracowników pedagogicznych i pracowników niebędących nauczycielami, ale pracujących w oświacie o 100 złotych od stycznia 2019 roku. Oznacza to, że jeśli podwyżki pojawiłyby się w kwietniu, nauczyciele powinni dostać również wyrównanie za poprzednie miesiące od stycznia licząc.

Przeczytaj więcej
Komentarze