18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

koniec eksperymentów?

AMANTADYNA NIEDOSTĘPNA! Rząd blokuje popularny lek

Emilia Waszczuk
09.12.2021  10:40
Koniec z zażywaniem Amantadyny w walce z koronawirusem
Koniec z zażywaniem Amantadyny w walce z koronawirusem Fot: Artur BARBAROWSKI/East News

Polski rząd ma dość - Ministerstwo Zdrowia blokuje popularny lek, wykorzystywany przez obywateli do walki z COVID-19. Koniec z zażywaniem Amantadyny?

Pandemia szaleje w Polsce, codziennie z powodu COVID-19 umiera kilkaset osób, a dezinformacja się szerzy. Są w kraju i na świecie osoby, które negują już samo istnienie koronawirusa, są też takie, które twierdzą, że pandemia to wielki spisek, a szczepienia to eksperyment na ludziach.

Obywatele nie chcą słuchać naukowców, twierdzą też, że mogą sami sobie wybierać, czym się leczą. Swego czasu głośno zrobiło się o Amantadynie, która miałaby skutecznie chronić przed ciężkim przebiegiem COVID-19. Tyle tylko, że nikt tego nie sprawdził i leczenie nią odbywało się na zasadzie eksperymentu.

Amantadyna vs koronawirus

Amantadyna to lek przeznaczony do leczenia dyskinezji i zespołu Parkinsona. Ludzie wierzą jednak, że pomaga też w starciu z koronawirusem. Badania nad skutecznością Amantadyny podjęły w Polsce dwie jednostki - Górnośląskie Centrum Medyczne im. prof. Leszka Gieca w Katowicach i Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie. Jak na razie nie udało im się potwierdzić, by pomagała pacjentom z COVID-19.

Na ten moment badania nie potwierdzają skuteczności leku. Jednocześnie przedstawienie wstępnych wyników będzie możliwe po osiągnięciu statystycznie istotnej liczby zrekrutowanych i przebadanych pacjentów

- poinformował rzecznik Ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Rząd blokuje Amantadynę

Zainteresowanie Amantadyną jest w Polsce ogromne, resort zdrowia podjął więc decyzję, by znacząco ograniczyć jej dostępność. Od 10 grudnia lek wydawany ma być jedynie dpacjentom z zespołem Parkinsona lub dyskinezą i to w ograniczonej ilości. - Ograniczamy dostępność Amantadyny poza wskazaniami medycznymi do jej stosowania - poinformował Wojciech Andrusiewicz.

Lek będzie dostępny w ilości maksymalnie 3 opakować po 50 kapsułek na każde 30 dni i tylko dla pacjentów ze wskazaniem na recepcie rozpoznania wspomnianych dwóch chorób.

Chcemy w pełni zabezpieczyć produkt dla pacjentów ze wskazaniami, czyli chorobą Parkinsona i dyskinezą późną u osób dorosłych. Niestety w ostatnim czasie, zbyt dużo tego produktu było sprzedawane poza wskazaniami medycznymi

 - oznajmił rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.