18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

i jeszcze jeden, i jeszcze raz

DUDA CHCE NOWEGO ŚWIĘTA. Będzie dzień wolny od pracy?

Emilia Waszczuk
14.09.2021  14:07
Andrzej Duda chce nowego święta. Będzie dodatkowy dzień wolny?
Andrzej Duda chce nowego święta. Będzie dodatkowy dzień wolny? Fot: Piotr Molecki/East News

W Polsce mamy chyba za mało świąt, bo Andrzej Duda chce ustanowić kolejne. Prezydent złożył w Sejmie projekt w sprawie dnia 27 grudnia. Będzie dodatkowe wolne?

Jeszcze więcej świąt narodowych! Mamy ich za mało! W sumie w Polsce obchodzimy podobnych dni już 12, choć o połowie większość obywateli raczej nie pamięta. Czemu by więc nie ustanowić kolejnego, szczęśliwego TRZYNASTEGO?

Najnowsze święto państwowe miałoby przypadać zaraz po Bożym Narodzeniu, 27 grudnia. Cóż mielibyśmy wtedy czcić? Przejedzenie? Opady śniegu, a może nadchodzącego Sylwestra? Nic z tych rzeczy! Tradycyjnie już chodzi o krwawą historię, tysiące ofiar i epatowanie tematyką wojenną. Tym razem to rocznica zwycięstwa w powstaniu wielkopolskim. Więc i święto zwać by się miało Narodowym (a jak!) Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego - dla upamiętnienia zrywu z lat 1918-1919 i złożenia hołdu jego bohaterskim uczestnikom.

Nowe święto 27 grudnia

Na pomysł ustanowienia nowego święta państwowego wpadli przedstawiciele społeczności i władz samorządowych z Wielkopolski. Ich wniosek trafił do prezydenta, a że prezydent się w podobnych sprawach wielce lubuje, to właśnie złożył stosowny projekt w tej sprawie w Sejmie.

Skąd w ogóle pomysł, by cała Polska zaczęła czcić i wspinać powstanie wielkopolskie? Zdaniem samorządowców z Wielkopolski wydarzenie to sprawiło, iż kraj nasz powrócił na mapy Europy.

Można stwierdzić, że nie byłoby II Rzeczypospolitej w znanym nam kształcie, a być może w ogóle nie zdołałaby ona przetrwać, gdyby nie zryw Wielkopolan

- twierdzą wnioskodawcy.
- Powstanie Wielkopolskie rozpoczęło się 27 grudnia 1918 r., nazajutrz po przybyciu Ignacego Jana Paderewskiego do Poznania i spontanicznym wiecu przed hotelem Bazar, skąd wygłosił on słynne przemówienie. Siły polskie składały się z Armii Wielkopolskiej - pod dowództwem mjr. Stanisława Taczaka, a następnie gen. Józefa Dowbora-Muśnickiego - którą stopniowo zasilali ochotnicy z innych części kraju. W walkach poległo ponad dwa tysiące powstańców, a około sześciu tysięcy zostało rannych. Po zawarciu rozejmu w Trewirze 16 lutego 1919 r. nastąpiło zawieszenie broni i wytyczenie linii demarkacyjnej. Na mocy traktatu pokojowego, podpisanego w Wersalu w czerwcu 1919 r., stała się ona zachodnią granicą państwową Rzeczypospolitej Polskiej - czytamy w uzasadnieniu.

27 grudnia wolny od pracy?

W tym wszystkim wielu z nas zachodzi pewnie w głowę, czy nowe święto oznacza kolejny dzień wolny od pracy. Jeśli bowiem do Bożego Narodzenia doliczymy wigilię i 27 grudnia, mamy szansę na dużo, bardzo dużo wolnego po ciężkim roku.

Przykro nam, nic z tych rzeczy. Sam Andrzej Duda zaznaczył, że wolnego nie będzie i nie o to chodzi. Ustanowienie Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego ma być czysto symboliczne.

Trudno byłoby w Sejmie forsować kolejny dzień wolny od pracy, zresztą nie sądzę, by Wielkopolanie o tym myśleli

- oznajmił prezydent w rozmowie z "Głosem Wielkopolskim".

Czytaj także
Przeczytaj więcej