18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Pomagają PiS

Kościół ZNÓW GRA SMOLEŃSKIEM. Jędraszewski mówi o zamachu

10.04.2022  16:33
Kościół wspólnie z PiS mówi o zamachu w Smoleńsku
Kościół wspólnie z PiS mówi o zamachu w Smoleńsku Fot: MAREK LASYK/REPORTER

Arcybiskup Marek Jędraszewski w trakcie niedzielnej homilii mówił o kłamstwie smoleńskim oraz pancernych brzozach. Zdaniem duchownego zdarzenia z 2010 roku doprowadziły do podziału w narodzie, którego nie można naprawić.

Metropolita krakowski podczas niedzielnej mszy nawiązał do polskiej historii, Katynia, Smoleńska oraz sytuacji w Ukrainie. Zacytował też słowa Lecha Kaczyńskiego, które miały być wypowiedziane 10 kwietnia 2010 roku, w trakcie obchodów 70. Rocznicy zbrodni katyńskiej.

Próbuje się zafałszować naszą pamięć o polskiej historii i polskiej tożsamości. Ważną częścią tej próby fałszerstwa kłamstwa było kłamstwo katyńskie. Historycy nazywali je wręcz kłamstwem założycielskim PRL. Obowiązuje od roku 1943. To w związku z nim Stalin zrywa stosunki z polskim rządem. (…) Katyń i kłamstwo katyńskie stały się bolesną raną polskiej historii, ale także na długie dziesięciolecia zatruły relacje między Polakami a Rosjanami. Nie da się budować trwałej relacji na kłamstwie. Kłamstwo dzieli ludzi i narody. Przynosi nienawiść i złość. Dlatego potrzeba nam prawdy - cytował Lecha Kaczyńskiego.

Arcybiskup podkreślił, że prezydent Lech Kaczyński nie wypowiedział już tych słów "by niejako odkłamać kłamstwo katyńskie, by stanąć u grobu naszych zamordowanych zdradziecko oficerów". Po tych słowach duchowny sprawnie przeszedł do tematu Smoleńska, nie tylko sugerując, ale nawet mówiąc wprost, że był to zamach.

Jędraszewski mówi o zamachu

Zdaniem abp Jędraszewskiego w 2010 roku zrodziło się "kłamstwo smoleńskie, które dzieli, sprawia, że nie można dojść do pełni pojednania w narodzie". Jak dodał, katastrofa jest kłamstwem, gdyż brzoza nie jest w stanie oderwać skrzydła w samolocie.

Duchowny, a może bardziej znawca praw fizyki czy ekspert ds. katastrof lotniczych stwierdził, że "nikt o zdrowym rozsądku" w ustalenia międzynarodowej grupy ekspertów nie uwierzy. Jedyne słuszne ustalenia zapewne konstruowane są przez zespół Macierewicza, opierający badania na parówkach i sztucznej mgle.

Nikt o zdrowym rozsądku nie uwierzy, że brzoza jest w stanie oderwać skrzydło wielkiego samolotu, to raczej ona powinna być ścięta. Bo nikt nie jest w stanie uwierzyć, że właśnie wtedy jakimś sposobem zostały zawieszone najbardziej podstawowe prawa fizyki - stwierdził smoleński ekspert.

To jednak nie koniec kontrowersyjnych słów, a metropolita zapewniał również, że kolejne kłamstwo dotyczy sytuacji w Ukrainie.

W ostatnich tygodniach mamy do czynienia z kolejnym kłamstwem, związanym z bratnim narodem, gdzie najbardziej potworne, ewidentne zbrodnie są w niewiarygodny sposób pokrywane kłamstwem. Gdzie naraz prawda znaczy kłamstwo, a kłamstwo staje się prawdą - stwierdził Jędraszewski.

Kończąc, arcybiskup zapewnił wiernych, że każde kłamstwo "zostanie zwyciężone". Niestety, po latach PiS i Kościół znów "grają" Smoleńskiem, głosząc czasem wręcz skandaliczne hasła.