18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

prawo równe dla każdego?

Agata Duda przed sądem! Odpowie za lekceważenie prawa

17.07.2020  14:35
Agata Duda stanie przed sądem?
Agata Duda stanie przed sądem? Fot: Kancelaria Prezydenta

Żona prezydenta na celowniku. Agata Kornhauser-Duda, zwana milczącą, złamała prawo obowiązujące w Polsce jeszcze kilkanaście tygodni temu? Sprawa trafiła do sądu.

Epidemia koronawirusa w Polsce, Polacy pozamykani w domach, zakaz wychodzenia i spotkań powyżej 2 osób, wszechobecny strach i nakładanie wysokich kar za łamanie przygotowanych naprędce przepisów. Tak jeszcze kilkanaście tygodni temu wyglądała rzeczywistość w Polsce. Koronawirus sprawił, że nagle utraciliśmy swoje prawa i wolności.

Mniej więcej w tym samym czasie okazało się, że restrykcje i zakazy nie obowiązują wszystkich. Gdy zamknięto cmentarze - po cmentarzach jeździł z obstawą Jarosław Kaczyński. Gdy nie można było wyjść z domu i spotkać się z bliskimi, politycy PiS tłumnie uczestniczyli w rocznicy smoleńskiej. Agata Duda zaś spotykała się z ludźmi - ona wprawdzie była w sali sama, ale osoby, z którymi rozmawiała, stłoczone były w jednym pomieszczeniu.

Agata Duda przed sąd

Drugiego kwietnia pani prezydentowa spotkała się online z uczniami Niepublicznego Kolegium św. Stanisława Kostki w Warszawie. Na wideokonferencję z pierwszą damą sprowadzono kilkudziesięciu młodych ludzi, którzy stłoczeni w małej salce rozmawiali z nią przez internet. Zdjęcia z wydarzenia w sieci opublikowała Kancelaria Prezydenta.

Na sprawę uwagę zwróciła "Gazeta Wyborcza', która opisała bezprawne (wtedy), łamiące wszelkie zasady bezpieczeństwa spotkanie. Zdjęcia oburzyły też Polaków, którzy pozamykani byli w domach, a spotkanie z bliskimi groziło im karą w wysokości nawet 30 tysięcy złotych!

Teraz z wnioskiem o ukaranie Agaty Kornhauser-Dudy wystąpił do sądu Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. OMZRiK początkowo sprawę zgłosił prokuraturze, ta jednak odmówiła wszczęcia śledztwa. Ośrodek poszedł więc do Sądu Okręgowego w Warszawie.

Uznaliśmy też, że Agata Duda w sposób arogancki i bulwersujący prezentowała swoim zachowaniem postawę lekceważącą przepisy prawa, których musieli przestrzegać zwykli Polacy - argumentują.

Sąd Okręgowy zażaleniem na odmowę śledztwa przez prokuraturę zajmie się już 29 lipca.

Przeczytaj więcej
Komentarze