Gorzko, gorzko...

Duda podpisał ustawę. Ceny w górę!

Wojciech Kozicki
27.08.2020  15:24
Podpis Dudy sprawi, że życie Polaków będzie gorzkie?
Podpis Dudy sprawi, że życie Polaków będzie gorzkie? Fot: Piotr Molecki/East News

Andrzej Duda wygrał wybory prezydenckie 2020, trochę odpoczął i już chwycił za długopis. Producenci słodkich napojów zadrżeli, gdyż prezydent podpisał się pod kontrowersyjną ustawą – podatek cukrowy nadciąga!

Andrzej Duda złożył podpis pod ustawą i podatek cukrowy wejdzie w życie od początku 2021 roku. Jak podaje Radio ZET, będzie on narzucony jako "promocja prozdrowotnych wyborów konsumentów". To jednak po prostu opłata od słodzonych napojów i alkoholu (małpki) sprzedawanego w małych opakowaniach, którą będą musieli zapłacić producenci. Można się spodziewać, że odbiją sobie straty podnosząc ceny swoich produktów.

Opłata cukrowa - czym jest podatek cukrowy?

W skład podatku ma wchodzić opłata stała i zmienna. Opłata stała to 50 gr za litr napoju z dodatkiem cukru lub substancji słodzącej, a dodatek to 10 gr za litr napoju z dodatkiem substancji aktywnej – podaje Money.pl.

Jak przypomina radiozet.pl, projekt ustawy zakłada obciążenia producentów opłatą za każdy gram cukru powyżej 5 gram/100 ml. Również za każdy litr napoju z dodatkiem kofeiny lub tauryny trzeba będzie zapłacić dodatkowe 10 groszy. Oberwie się także miłośnikom małpek, a więc alkoholu  o objętości do 300 ml. Większość pieniędzy uzyskanych z podatku ma trafić do NFZ.

Opłata ma wynieść 25 złotych od litra stuprocentowego alkoholu sprzedawanego w opakowaniach o objętości do 300 ml. Przykładowo oznacza to 1 zł od 100 ml małpki wódki 40-procentowej, 2 zł od 200 ml małpki wódki 40-procentowej i 88 gr od 250 ml małpki wina 14-procentowego – pisze Radio ZET.

 

Czytaj także