18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Dobre wieści?

Horban poinformował, kiedy pożegnamy się z maseczkami

Bartłomiej Ciepielewski
18.03.2021  11:28
Andrzej Horban wie, kiedy koniec z maseczkami
Andrzej Horban wie, kiedy koniec z maseczkami Fot: JACEK DOMINSKI/REPORTER

Profesor Andrzej Horban w rozmowie z RMF FM poinformował, że na gwałtowny spadek liczby zakażeń musimy poczekać do maksymalnie pięciu tygodni. Doradca premiera wskazał również termin zniesienia obowiązku noszenia maseczek.

Andrzej Horban w rozmowie z RMF FM wyraził nadzieję, że Europejska Agencja Leków dopuści do użytku szczepionkę AstraZeneca. Zdaniem rządowego eksperta brytyjski preparat jest całkowicie bezpieczny.

100 osób dziennie w Polsce umiera w wyniku udaru mózgu. Jeżeli byśmy zaobserwowali znaczne zwiększenie udarów mózgu i występowałyby one głównie u ludzi, którzy przyjmują szczepionkę AstryZeneki, to oczywiście ponad wszelką wątpliwość należy to połączyć - stwierdził Horban.

Kontrowersje, jakie wywołuje brytyjska szczepionka, nie przekonują rządu do zrezygnowania z preparatu. Działania te mogłyby znacząco wydłużyć terminy szczepień.

Horban ujawnił, kiedy koniec z maseczkami

Profesor Horban zapowiedział, że wkrótce sytuacja pandemiczna zacznie się uspokajać. Gwałtownego spadku zakażeń możemy spodziewać się "w ciągu 2, 4, 5 tygodni". Jak twierdzi doradca Mateusza Morawieckiego, za pół roku będziemy mogli pozbyć się maseczek.

Za pół roku pozbędziemy się maseczek. Wszyscy zakładamy, że uda się wyszczepić 70 proc. społeczeństwa lub 70 proc. przechoruje, to w tym momencie nie będzie tego typu olbrzymiej epidemii. Wirus jednak raczej nie zniknie, bo nie ma takiego zwyczaju - stwierdził profesor.

Andrzej Horban odniósł się również do wprowadzonego przez rząd lockdownu. Jak przyznał, była to decyzja trudna, lecz konieczna.

Czytaj także
Przeczytaj więcej