18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Lockdown coraz bliżej

Horban zapowiada nowe restrykcje. Cios w niezaszczepionych

25.11.2021  18:39
Andrzej Horban straszy lockdownem
Andrzej Horban straszy lockdownem Fot: PIOTR DZIURMAN/REPORTER

Profesor Andrzej Horban podczas najnowszego wywiadu przyznał, że rząd jest o krok od wprowadzenia nowych obostrzeń. Jeśli liczba osób zaszczepionych nie zacznie rosnąć, grozi nam nawet lockdown.

PiS od kilku tygodni nie może zdecydować się na zaostrzenie obostrzeń w kraju. Jednym z głównych powodów jest różnica zdań na ten temat wśród polityków partii rządzącej. Niedawno Adam Niedzielski informował, że "restrykcje są mało skutecznym środkiem zapobiegania pandemii". Teraz zupełnie inne stanowisko w tej sprawie przedstawił doradca premiera ds. COVID-19.

Andrzej Horban zapowiada nowe restrykcje

Prof. Horban w rozmowie z TVN24 opowiadał o rozwoju jesiennej fali pandemii w Polsce. Zdaniem eksperta, sytuacja jest najgorsza w regionach, gdzie najmniej osób zdecydowało się na szczepienie przeciw COVID-19.

Cała Europa zaczyna otwierać oczy ze zdumienia, dlaczego ludzie się generalnie nie szczepią. My mamy taki sobie wynik szczepień, sześćdziesiąt parę procent. Na szczęście w grupie osób powyżej 70. roku życia to jest prawie 70 proc., w niektórych ponad 80 proc. Efekt jest taki, że 40 proc. osób, które są niezaszczepione, po prostu choruje- stwierdził szef Rady Medycznej.

Szef Rady Medycznej przyznał, że Polska jest o krok od wprowadzenia obostrzeń dla osób niezaszczepionych. Jak dodaje, jest to ostateczność, lecz wkrótce nie będzie innego wyjścia.

To jest ostatnia rzecz, którą można zrobić. Ważność i skuteczność to są szczepienia. Jeżeli zaczynamy mówić o paszportach covidowych, to tracimy z oczu to, co jest ważne, czyli szczepienia, dystans, maski. Dopiero potem ograniczenia - mówił lekarz.

Podczas rozmowy prof. Horban dopytywany o możliwy lockdown stwierdził, że "jeżeli ludzie się nie zaszczepią, to przynajmniej w tych powiatach, miejscach, gdzie jest dużo zakażeń, trzeba będzie wprowadzić znaczące ograniczenia zachowania". Tego typu restrykcje mogłyby objąć około 20 proc. wszystkich powiatów.

Czytaj także
Przeczytaj więcej