18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Będą wiedzieć więcej

Rządowa aplikacja ma dostęp do naszych zdjęć

Bartłomiej Ciepielewski
01.12.2020  15:10
Bezpieczna aplikacja?
Bezpieczna aplikacja? Fot: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Obowiązkowa aplikacja na smartfony o nazwie Kwarantanna domowa ma niepokojąco duży zakres uprawnień. Poza dostępem do lokalizacji i aparatu może między innymi odczytywać nasze zdjęcia z galerii. Sprawą zajął się Rzecznik Praw Obywatelskich.

Osoby przebywające na kwarantannie mają obowiązek zainstalowania na telefonie aplikacji "Kwarantanna domowa". Umożliwia ona łatwiejsze pozyskiwanie leków, artykułów spożywczych, a także pozwala ocenić stan zdrowia odizolowanej osoby. Dodatkową funkcją jest monitorowanie osób przebywających na kwarantannie.

Pewne nieprawidłowości w działaniu aplikacji zauważył Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Niepokojący według niego wydaje się dostęp programu do aparatu, lokalizacji, zdjęć, a także mikrofonu. Swoje uwagi przesłał w liście do premiera Mateusza Morawieckiego.

Rzecznik Praw Obywatelskich nie kwestionuje obowiązku przestrzegania kwarantanny oraz innych działań dla zapobiegania koronawirusowi. Trzeba jednak zapewnić, aby narzędzia wykorzystywane przez państwo mieściły się w konstytucyjnym standardzie ochrony prywatności" - napisał Adam Bodnar.

Zdaniem rzecznika aplikacja może również nie spełniać wymogów dotyczących RODO. Nie jest pewne, kto ma dostęp do naszych wrażliwych danych.

Ministerstwo Cyfryzacji wyjaśnia, jak działa aplikacja "Kwarananna domowa"

Na list RPO odpowiedział wiceminister Marek Zagórski. Zaznacza on, że uprawnienia programu służą monitorowaniu osób przebywających na obowiązkowej kwarantannie. Dzięki szerokiemu dostępowi możliwe jest ustalenie, gdzie aktualnie przebywa właściciel aplikacji. Zdaniem wiceministra "Kwarantanna domowa" spełnia także wszystkie wymogi związane z RODO.

Czytaj także
Przeczytaj więcej