18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Kolejne prowokacje

Atak na granicę. Białoruskie służby puszczały hymn Polski

25.11.2021  15:11
Środowy szturm na granicę
Środowy szturm na granicę Fot: Polska Policja/Twitter

Straż Graniczna poinformowała o środowym forsowaniu granicy przez około 200-osobową grupę migrantów. W tym czasie Białorusini puszczali hymn Polski oraz oślepiali polskich funkcjonariuszy laserami i stroboskopami.

Rzecznik prasowa Straży Granicznej poinformowała, że w środę wieczorem doszło do największej dotychczas siłowej próby przekroczenia granicy. Działania te były zaplanowane i nadzorowane przez służby białoruskie.

Około 230 osób przeszło na stronę polską na odległość kilku czy kilkudziesięciu metrów. Te osoby zostały zatrzymane, pouczone o obowiązku opuszczenia terytorium Polski i doprowadzone do linii granicy - przekazała porucznik Anna Michalska.

Jak dodaje SG, osoby próbujące przekroczyć granice były agresywne, część z nich rzucała kamieniami w stronę strażników.

Hymn Polski na granicy

Według relacji por. Anny Michalskiej na terytorium Polski zostało siedmiu obcokrajowców. Osoby te ze względu na stan zdrowia zostały zabrane do szpitala.

SG przekazała, że podczas środowego szturmu polscy funkcjonariusze i żołnierze byli oślepiani przez Białorusinów laserami i stroboskopami. Co więcej, tamtejsze służby w czasie akcji odtwarzały z głośników hymn Polski.

Wczoraj również puszczany był hymn Polski – podkreśliła rzeczniczka.

Zdaniem strażników granicznych celem tych działań jest eskalacja emocji oraz wywołanie poczucia zagrożenia i napięcia. Oprócz szturmu w Czeremsze ostatniej nocy doszło do kilku drobnych incydentów w innych miejscach przy polsko-białoruskiej granicy.

logo Tu się dzieje