18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Uciekał w asyście policji

Atak na ambasadora Rosji w Warszawie! ANDRIEJEW CAŁY WE KRWI!

Emilia Waszczuk
09.05.2022  13:14
Ambasador Rosji cały we krwi. Atak na dyplomatę w Warszawie
Ambasador Rosji cały we krwi. Atak na dyplomatę w Warszawie Fot: Piotr Molecki/East News

Krwawy incydent z udziałem ambasadora Rosji. W warszawie doszło do ataku na rosyjskiego dyplomatę. Rosja to wykorzysta?

Rosja świętuje Dzień Zwycięstwa, czyli rocznicę zakończenia II wojny światowej, w Moskwie odbyła się wielka defilada-wydmuszka, a Władimir Putin wygłosił dziwaczne, pełne kłamstw i tłumaczenia się przemówienie. O zgrozo, obchody rosyjskiego święta narodowego odbyły się także w części okupowanych ukraińskich miast. Próbowano je też zorganizować w Polsce, a dokładniej w Warszawie.

Najpierw sprzeciwił się temu stanowczo prezydent stolicy Rafał Trzaskowski, później ambasada Rosji ogłosiła, że rezygnuje z publicznego świętowania w obawie przed nieprzyjemnościami.

Protest przeciw wojnie w Warszawie

Nieprzyjemności nie udało się jednak całkowicie uniknąć. Ambasador Rosji w Polsce Siergiej Andriejew na własnej skórze odczuł "sympatię" Polaków. Dyplomata, który otwarcie popiera inwazję na Ukrainę i działania Kremla, pojawił się w poniedziałek na Cmentarzu Żołnierzy Radzieckich w Warszawie, gdzie próbował złożyć kwiaty. Zamiast tego musiał uciekać.

Pod cmentarzem powitali go bowiem protestujący przeciw wojnie i działaniom Rosji Polacy. Część przywdziała białe szaty (prześcieradła) oblane czerwoną farbą, symbolizującą krew. Inni dzierżyli w dłoniach flagi Ukrainy. Wszyscy skandowali antyrosyjskie i antywojenne hasła.

Ambasador Rosji cały we krwi

Ambasador Rosji próbował protestujących ominąć, ale z marnym skutkiem. On i jego towarzysze zostali zaatakowani, doszło do szarpaniny. Odebrano im wieńce, które wylądowały na ziemi i zostały zdeptane. W ruch poszły pojemniki z czerwoną substancją przypominającą krew. Płyn został wylany na rosyjskiego dyplomatę. Tłum krzyczał słowa "zbrodniarze" i "faszyści"

W konsekwencji Siergier Andriejew cały w sztucznej krwi uciekał spod cmentarza otoczony przez mundurowych. - Przed godz. 12:00 na terenie Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich byliśmy zmuszeni do podjęcia interwencji. O szczegółach będziemy informować po zakończeniu działań - poinformowała warszawska policja.