18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Sanepid ostrzega!

Atak sinic w Polsce. Zamknięte kąpieliska

Wojciech Kozicki
23.08.2022  15:04
Sinice i zamknięte kąpieliska. Sanepid ostrzega
Sinice i zamknięte kąpieliska. Sanepid ostrzega Fot: Stanislaw Bielski/REPORTER/East News

Znowu zakwit sinic w Polsce i kolejne zamknięte kąpieliska, tym razem dwa na Kaszubach i jedno w powiecie słupskim. Czym grozi kontakt z sinicami i czy są groźne dla zdrowia człowieka? Skąd się biorą sinice?

Wakacje 2022 i znowu sinice nad Bałtykiem. Sanepid na swojej stronie internetowej 23 sierpnia poinformował, że woda na trzech kąpieliskach w pomorskich jeziorach nadal jest nieprzydatna do kąpieli z powodu zakwitu sinic. Chodzi konkretnie o dwa na Kaszubach i jedno w powiecie słupskim. Nie można kąpać się w Jeziorze Raduńskim Górnym w Stężycy (pow. kartuski), Jeziorze Dobrogoszcz w powiecie kościerskim oraz Jeziorze Obłęże w powiecie słupskim.

Sinice w Polsce.  Które kąpieliska są zamknięte?

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega, że sinice mogą być groźne dla zdrowia człowieka. Mogą powodować takie objawy jak np. wysypka i zaczerwienie spojówek. Jeśli połkniemy wodą zanieczyszczoną sinicami mogą wystąpić takie dolegliwości związane z układem pokarmowym jak biegunka, wymioty i bóle brzucha.

Sinice (cyjanobakterie) zaliczane są do najstarszych organizmów występujących na ziemi. Występują zarówno w wodach słonych, jak i śródlądowych, unosząc się swobodnie w toni wodnej. Podczas bezwietrznej pogody niektóre sinice mogą unosić się ku powierzchni wody i tworzyć tam kożuchy. Wyglądają wówczas jak rozlana farba, galaretka lub płatki pływające po powierzchni wody – pisze rmf24.pl.
Czytaj także