18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Skażona Wisła?

Awaria Czajki - nowe wyniki badań próbek wody!

Wojciech Kozicki
14.09.2020  18:39
Awaria Czajki i skażenie Wisły - niebezpieczna woda?
Awaria Czajki i skażenie Wisły - niebezpieczna woda? Fot: MARCIN SMULCZYNSKI/AGENCJA SE/East News, Zbyszek Kaczmarek/REPORTER

Awaria Czajki nadal trwa, ścieki leją się do Wisły w potwornych ilościach, a prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski pije kranówkę w Polsacie i zapewnia, że skażenia Wisły nie ma. Tymczasem pomorski Sanepid zbadał wodę ze wspomnianej rzeki. Co się dzieje u ujścia Wisły i czy woda jest niebezpieczna?

Oczyszczalnia ścieków Czajka w Warszawie nadal nie została naprawiona, a zrzut ścieków trwa. Jak duże jest skażenie rzeki? Najnowsze badania próbek wody pobranych z Zatoki Gdańskiej w rejonie ujścia Wisły wykazały, że jej jakość odpowiada wymaganiom sanitarnym.

Awaria Czajki i zanieczyszczenie Wisły

Wojewódzka Sanitarna Stacja Epidemiologiczna (WSSE) w Gdańsku w poniedziałek poinformowała, że "w badanym zakresie tj. obecności bakterii Escherichia coli oraz Enterokoków, odpowiada wymaganiom sanitarnym określonym w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 17 stycznia 2019 r. w sprawie nadzoru nad jakością wody w kąpielisku i miejscu okazjonalnie wykorzystywanym do kąpieli".

Jak przypomina Polsat News, próbki wody z Zatoki Gdańskiej są pobierane codziennie od 4 września. To właśnie wtedy dotarła w ten rejon fala ścieków z Warszawy. Jak na razie nie wykryto żadnego skażenia bakteriami. Eksperci i media ostrzegają jednak, że Czajka może wyemitować gigantyczne zanieczyszczenie, które doprowadzi do zabójczego skażenia Bałtyku.

Woda poddawana analizom pochodzi z okolic gdańskiego Świbna oraz Mikoszewa, czyli punktów leżących na wysokości dwóch przeciwległych brzegów Wisły. Są to miejsca, w których w sezonie wakacyjnym organizowane są kąpieliska – podaje polsatnews.pl.

Zagłosuj

Czy Trzaskowski powinien zostać odwołany z funkcji prezydenta Warszawy?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze