18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Siedzą po uszy w...

Awaria Czajki - Trzaskowski ujawnia kto jest winny!

Wojciech Kozicki
30.08.2020  16:55
Awaria Czajki - kto jest winny i odpowiada za wyciek?
Awaria Czajki - kto jest winny i odpowiada za wyciek? Fot: STEFAN MASZEWSKI/REPORTER/East News

Awaria Czajki zagraża Polsce, szybkich rozwiązań brak, a naprawa może potrwać bardzo długo. Tymczasem prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski ujawnił jaka była przyczyna awarii oczyszczalni ścieków Czajka w Warszawie i kto jest winny.

Awaria Czajki to ekologiczny dramat, który może trwać nawet kilka lat. Pojawiły się już głosy, że to wina Trzaskowskiego, który lekceważył ostrzeżenia ekspertów i pojawiły się apele o jego odwołanie. Tymczasem prezydent stolicy w niedzielę na konferencji prasowej ujawnił jaka była przyczyna awarii Czajki.

Trzaskowski oświadczył, że mamy do czynienia z wadą systemową i błędnymi decyzjami podejmowanymi w przeszłości. Przypominamy również, że gdy nastąpiła awaria Czajki w 2019 roku, Hanna Gronkiewicz-Waltz powiedziała, że winni są Lech Kaczyński i jego zastępca Sławomir Skrzypek. Zwróciła uwagę, że „Rafał Trzaskowski wie co robić i znalazł sposób jak z tego wyjść”.

Już w 1999 roku została podjęta decyzja, która była wtedy uznawana za kontrowersyjną, żeby nie budować dwóch oczyszczalni ścieków, również po lewej stronie Wisły, ale żeby budować przesył. Ta decyzja została potwierdzona w roku 2005 – powiedział Trzaskowski,. (Polsat News)

Prezydent stolicy wspomniał także o "splocie negatywnych okoliczności" realizacji projektu, zwłaszcza wykonania. Teraz konieczna będzie zapewne wymiana całego przesyłu, co jak szacują eksperci może potrwać nawet kilka lat. A tymczasem ścieki wciąż wpadają do Wisły…

Przyczyna awarii Czajki - kto jest winny?

Nie znamy dokładnych przyczyn awarii, ale wszystko wskazuje na to, że cały projekt tego rurociągu, jego wykonanie i – być może materiały użyte do budowy – były wadliwe. Ze wstępnych informacji wynika bowiem, że do awarii doszło na starym odcinku rur, a nie na tym, który w ubiegłym roku wymieniliśmy. Dziś ponosimy konsekwencje błędnej decyzji, podjętej w 2005 roku – o tym, że nie będzie budowana nowa oczyszczalnia na lewym brzegu Wisły – oskarża Trzaskowski. (tvp.info)

Prezes Wód Polskich Przemysław Daca podejrzewa, że mogło dojść do rozszczelnienia osnowy tego tunelu, co oznacza, że rurociąg do niczego się już nie nadaje i jest „do wyrzucenia”. Przypomniał również, że udowa stołecznej magistrali ściekowej kosztowała wraz z urządzeniami, które wspomagają przesył nieczystości, 700 mln zł. Tymczasem obecnie powstała fala ścieków, która płynie w dół Wisły, a do rzeki wpada 15 metrów sześciennych nieczystości na sekundę.

To nie jest kwestia koncepcji naszym zdaniem, ale błędnego zaprojektowania, wykonania i dalszego nadzoru. Minęło 15 lat od czasu powstania koncepcji. MPWiK jest bardzo bogatą firmą. M.in. ostatnio wybudowało zbiornik na ścieki za 100 mln zł. Można było jeszcze dużo rzeczy poprawić, przede wszystkim błędy konstrukcyjne. Mam nadzieję, że służby to wyjaśnią – uważa Przemysław Daca.

 

Czytaj także