18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Wylewa ścieki na PiS

Trzaskowski wie kto odpowiada za awarię Czajki!

Wojciech Kozicki
03.09.2020  09:48
Awaria Czajki - Trzaskowski wie kto jest odpowiedzialny za wyciek ścieków
Awaria Czajki - Trzaskowski wie kto jest odpowiedzialny za wyciek ścieków Fot: MARCIN SMULCZYNSKI/AGENCJA SE/East News

Awaria Czajki w Warszawie wciąż nie została usunięta, trwa potworny zrzut ścieków do Wisły z oczyszczalni. Nieznana jest nawet dokładna przyczyna awarii. Tymczasem prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski już znalazł winnych. Uderza oczywiście w PiS.

Oczyszczalnia ścieków Czajka truje Polskę i Bałtyk. Druga awaria może Polaków kosztować miliardowe kary i doprowadzić do skażenia wody w Polsce i krajach nadbałtyckich. Ścieki płyną, nie wiadomo kiedy awaria Czajki zostanie usunięta, a tymczasem Rafał Trzaskowski zrzuca odpowiedzialność za awarię m.in. na PiS.

Kto odpowiada za awarię w Czajce?

Trzaskowski w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” stwierdził, że sprząta po poprzednikach, którzy podjęli błędne decyzje. Winą za awarię obarcza koncepcję z 1998 roku, którą zatwierdzono w 2005 roku. Przyznał, że wydawało się, że na zbudowanie nowego kolektora jest jeszcze kilka lat. Teraz jest zdania, że przesył stworzony za czasów jego poprzedników raczej nie wróci już do użytkowania.

Czajka to jedna z bardziej skomplikowanych inwestycji. Była realizowana również pod presją czasu, bo wiele lat zwlekano z jej rozpoczęciem. Za czasów PiS-u istniała poważna groźba utraty pieniędzy z Unii Europejskiej i trzeba było je ratować. Ekspertyzy wskazują na wiele ukrytych błędów systemowych i projektowych, które doprowadziły do pierwszej awarii. Trudno jest więc dziś wskazać jedną konkretną winną firmę, czy osobę – opisuje wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej i prezydent Warszawy. (RP.pl)

Trzaskowski zapewnia również, że „gdyby rok temu pojawiała się choć jedna opinia czy ekspertyza, że może dojść do ponownego rozszczelnienia czy usterki”, zdecydowałby się na stanowcze działania. Jeśli byłby Pinokiem, miałby teraz nos szerszy koryto Wisły. Wody Polskie twierdzą, że o możliwej awarii ostrzegały już wiosną, ale prezydent Warszawy zlekceważył pisma. Co więcej, polityk PO nie ukrywa jednak, że spodziewał się, iż stary kolektor może ulec awarii…

Awaria Czajki to katastrofa ekologiczna i rozgrywa polityczna?

Trzaskowski twierdzi również, że woda jest zdatna do picia, a katastrofy ekologicznej nie ma. Jego zdaniem, obecny rząd rozdmuchuje sprawę, by do zdyskredytować.

Przed 2007 rokiem wszystkie ścieki były spuszczane do Wisły i nikt nie mówił o katastrofie. Miesiąc temu doszło do wycieku szkodliwych substancji z Orlenu pod Płockiem i nikt nie robił z tego wielkiego problemu, nikt też nie wpadł na to, żeby premiera, ani nawet ministra obarczać odpowiedzialnością. Propaganda rządowa z problemu próbuje zrobić apokalipsę, ale to czysta rozgrywka polityczna – podejrzewa Rafał Trzaskowski. (RP.pl)

 

Awaria oczyszczalni ścieków "Czajka" [WIDEO]