18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Jesteśmy uratowani?

Badają LEK na koronawirusa. Profesor zdradza szczegóły

16.04.2021  15:32
Amantydyna w trakcie badań
Amantydyna w trakcie badań Fot: Horth Rasur/Shutterstock

Profesor Konrad Rejdak zapewnia, że amantadyna, którą wielu lekarzy wykorzystywało do leczenia zakażeń koronawirusem - zostanie dokładnie przebadana do końca maja. Być może dzięki temu będziemy mieli większe szanse w walce z wirusem.

Amantadyna to środek, który od początku pandemii koronawirusa w kraju okazywał się czasem pomocny w leczeniu Covid-19. Nie znamy jednak dokładnego schematu jej działania i konieczne są dodatkowe badania dla sprecyzowania tego, jak powinna być ona stosowana. 

Skuteczność amantadyny zostanie zbadana do końca maja

- zapewnia w programie "Sedno sprawy" profesor Konrad Rejdak, kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Trwa badanie LEKU NA KORONAWIRUSA

Od kilku tygodni specjalista koordynuje badania kliniczne nad tym preparatem w kontekście Covid-19. "Musimy być cierpliwi, to trwa. Są konkretne kryteria włączenia do badania, tylko osoby, które jest spełniają mogą wziąć udział w programie" - mówił.

"Zależy nam, aby objąć opieką osoby z wcześnie wykrytą infekcją. Wiele osób zostaje w domu, czeka, przyjmuje leki samodzielnie i to jest największe ryzyko w całej tej chorobie. Nie wolno tego robić, ta ocena medyczna na samym początku, tomografia klatki piersiowej może upewnić nas, że nie rozwija się zapalenie płuc. Idea tego projektu to też tworzenie nowej formy opieki nad chorymi, aby zacząć monitorować ich stan od samym początku. Tu zdarza się najwięcej nieszczęść" - mówił profesor. 

Nie sposób nie przyznać mu racji. Od wielu tygodni toczy się dyskusja na temat nadużywania przez lekarzy teleporad. Medycyna stosowana wyłącznie przez telefon jest często pierwszym gwoździem do trumny ludzi chorych.

Amantydyna może być nadzieją na lepsze jutro w dobie pandemii, ale profesor z całą stanowczością odradza stosowanie jej na własną rękę. Należy poczekać na wyniki prowadzonych przez niego badań i zaufać kompetentnym lekarzom. 

Czytaj także
Przeczytaj więcej