18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

KONIEC wakacji

Bałtyk SKAŻONY groźnymi bakteriami. SUROWY zaraz kąpieli

23.08.2021  15:25
Bałtyk jest skażony
Bałtyk jest skażony Fot: HUBERT BIERNDGARSKI/REPORTER

Bałtyk nie jest już oazą spokoju i szczęśliwości. Przeciwnie... W morzu zalęgły się groźne bakterie i przez to w wielu miejscach zakazano kąpieli. Zakażenie tymi patogenami może być dla niektórych osób nawet śmiertelnie niebezpieczne. 

Bałtyk jest ulubionym celem podróży wakacyjnych Polaków. Niestety, w roku 2021 panowała tam prawdziwa inwazja sinic, dlatego nie było łatwo. Wczasowicze musieli radzić sobie bez chłodzących kąpieli, a teraz dramat trwa.

Już nie tylko sinice, ale również groźne bakterie pływają w chłodnych wodach polskiego morza. Sanepid z najwyższą troską ostrzega turystów przebywających obecnie w niektórych rejonach województwa zachodniopomorskiego. To z powodu tych groźnych patogenów zamknięto trzy popularne kąpieliska. Osoby, które zaplanowały urlop na koniec lata nie mają farta. 

Bałtyk jest SKAŻONY

Decyzja o zamknięciu kąpielisk dotyczy Sianożęt, Ustronia Morskiego oraz Stepnicy. Woda w tych okolicach jest obecnie skażona. Pływają tam w najlepsze bakterie E.coli oraz enterokoki. Zakażenie nimi stanowi zagrożenie dla zdrowia, a w przypadku osób o słabej odporności nawet życia. 

Kąpiel w dwóch kąpieliskach morskich "Neptun" w Sianożętach i "Centralna" w Ustroniu Morskim oraz w Stepnicy nad Zalewem Szczecińskim jest zabroniona ze względu na przekroczenia parametrów mikrobiologicznych

- czytamy w komunikacie GIS.

Co może się stać po zetknięciu z tymi bakteriami? Człowieka mogą dopaść zakażenia ran, zatrucia pokarmowe, a w cięższych przypadkach także zakażenia krwi i sepsa. 

Pamiętajcie, że udana kąpiel w Bałtyku jest niczym w zestawieniu z możliwością wystąpienia ciężkiej choroby.