18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Będzie zakaz kąpieli w morzu?

Mięsożerna bakteria atakuje w Bałtyku. Giną ludzie!

Wojciech Kozicki
17.11.2019  11:37
Bakterie w Bałtyku mogą zjeść człowieka żywcem - przecinkowce atakują w polskim morzu!
Bakterie w Bałtyku mogą zjeść człowieka żywcem - przecinkowce atakują w polskim morzu! Fot: Facebook/Millville Medical Center

Polskie morze umiera, rośnie skażenie, zanieczyszczenie Bałtyku zabija coraz więcej organizmów. Jednak w tych wodach znakomicie czuje się zabójcza „bestia”. Wkrótce obowiązywac będzie stały zakaz kąpieli w polskim morzu?

Bałtyk robi się bardzo niebezpieczny! Już teraz kąpiel w morzu w Polsce może się skończyć makabryczną śmiercią rodem z horroru. Jak wynika z raportu The Lancet Countdown, przecinkowiec szczepu Vibrio vulnificus, już teraz znajduje się w naszych wodach i zabija, a wkrótce może opanować niemal całe wybrzeże!

Mięsożerna bakteria przejmuje Bałtyk

Vibrio vulnificus to mięsożerna bakteria powodująca zakażenie o bardzo dużej śmiertelności. Można się nią zarazić np. poprzez jedzenie surowych owoców morza i ryb lub właśnie kąpiel w morzu, gdy przecinkowiec dostaje się do ran. Przecinkowce powodują też zatrucie pokarmowe, zapalenie żołądka i zapalenie jelit. Pierwsze objawy zakażenia przypominają zwykłe dolegliwości układu pokarmowego, np. wymioty, biegunka, bóle brzucha, nudności. Mogą wystąpić również martwicze zapalenie powięzi i sepsa. Nie ma jednak ustalonego i skutecznego sposobu leczenia zakażenia tymi bakteriami.

W sieci można znaleźć opisy i zdjęcia chorych, których przecinkowce zaczęły dosłownie zjadać żywcem, pożerając ich tkankę i narządy wewnętrzne.

Polskie morze i zabójcze bakterie

Vibrio vulnificus, czyli bakteria spokrewniona z przecinkowcem cholery, występuje raczej w wodach tropikalnych, których temperatura przekracza 18 stopni Celsjusza. Morze Bałtyckie jednak ociepla się, a zabójcza bakteria już się w nim zadomowiła.

Pierwsze przypadki zakażenia mięsożerną bakterią już są! Potwierdzono, że w ubiegłym roku zabiła starszą kobietę, która w Niemczech (w kraju związkowym Maklemburgia-Pomorze Przednie), która kąpała się w morzu. W 2019 zmarły kolejne 2 osoby, a w sumie zarejestrowano 5 przypadków zachorowań.

W ramach projektu The Lancet Countdowno publikowano raport, z którego wynika, że w latach 2014-2018 mięsożerna bakteria występowała na ok.12 % wybrzeża Bałtyku. Tymczasem w latach 1982-1986 było to jedynie 5,1%.

Osoby wypoczywające nad morzem powinny zachować szczególną ostrożność, ponieważ kontakt z przecinkowcami może się skończyć ciężkim zatruciem pokarmowym, amputacją kończyny, a nawet śmiercią - ostrzega poradnikzdrowie.pl.

Czytaj także