18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Jest źle

Bałtyk zakażony bakteriami. Uważajcie na urlopach

19.06.2020  15:28
Bałtyk zakażony bakteriami. Uważajcie na urlopach
Bałtyk zakażony bakteriami. Uważajcie na urlopach Fot: Karol Makurat/REPORTER

Bałtyk jest jednym z ulubionych miejsc do odpoczynku Polaków. Niestety, nawet w tej sielankowej lokalizacji trafiają się duże zagrożenia dla naszego zdrowia i życia.

Bałtyk od lat jest jedną z głównych lokalizacji, którą Polacy wybierają na swój urlopowy wypoczynek. Wydawać by się mogło, że w tym roku morskie plaże zaświecą pustkami z powodu koronawirusa, ale rodacy i tak ruszyli tłumnie na urlopy, nie przejmując się zarazą. 

Niestety, poza koronawirusem nad morzem pojawiło się kolejne niebezpieczeństwo - groźne bakterie. W Bałtyku występują przecinkowce, które potrafią doprowadzić do śmierci urlopowiczów. Paskudne bakterie aktywują się głównie podczas wyjątkowo gorącego lata.

Przecinkowce mogą wywołać groźne zakażenia zapalne, ciężkie zatrucia pokarmowe, a w skrajnym przypadku nawet śmierć. Niestety, naukowcy są przekonani, że zagrożenie z ich strony będzie stale wzrastać wskutek ocieplania się klimatu.

Bałtyk zakażony przecinkowcami

Bakterie namnażają się przede wszystkim wtedy, kiedy temperatura wody przekracza 20 stopni. Aktualnie Bałtyk jest jednym z tych mórz na świecie, w których woda w związku ze zmianami klimatu, ociepla się najszybciej. Co więcej, maleje zasolenie wody w tym morzu, a to również sprzyja niektórym gatunkom bakterii.

W tym roku polskie urlopy mogą być szczególnie niebezpieczne, bowiem zgodnie ze słowami Światowej Organizacji Meteorologicznej - powinniśmy liczyć się z wyjątkowo upalnym latem. Najbardziej zagrożeni atakiem przecinkowców są seniorzy. Uważać powinni szczególnie ci, którzy chorują cukrzycę, raka lub mają kłopoty z wątrobą. W ich przypadku choroba powstała po zetknięciu się z przecinkowcami może mieć niesamowicie ciężki przebieg.

Objawami zakażenia przecinkowcami są silne bóle lokalne, gorączka i dreszcze. Bateriami można się zarazić biorąc kąpiel w morzu (jeśli połknie się wodę) lub poprzez spożycie zakażonych owoców morza.

Najczęściej zakażenie kończy się zatruciem pokarmowym i antybiotykoterapią. Młodzi ludzie nie muszą się aż tak obawiać przecinkowców, ale objawów lekceważyć nie warto.