18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Zmiany coraz bliżej

Będzie lockdown dla niezaszczepionych? Są nowe propozycje

21.10.2021  13:34
Rząd wprowadzi lockdown?
Rząd wprowadzi lockdown? Fot: DarSzach/Shutterstock

Według prognoz apogeum czwartej fali pandemii nastąpi pod koniec listopada, lecz niewykluczone jest również przesunięcie na grudzień. Rząd nie zdecydował się jeszcze na zaostrzanie restrykcji, licząc na to, że problem sam zniknie. Ostatnio do pomysłu wprowadzenia nowych obostrzeń odniósł się Władysław Kosiniak-Kamysz.

Szczepienia przeciw COVID-19 miały zagwarantować pokonanie pandemii i powrót do normalności, lecz jak się okazuje, nie jest to takie proste. W wyhamowaniu czwartej fali zarazy mogą pomóc obostrzenia, a być może nawet lockdown. Rząd wstrzymuje się z podjęciem decyzji, licząc, że problem sam zniknie.

W czwartek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych 5592 zakażeniach. Jeszcze kilka tygodni temu rząd informował, że restrykcje zostaną przywróceniem, gdy dobowa liczba przypadków przekroczy 1000. Jednak jak zauważa Władysław Kosiniak-Kamysz PiS "nie ma odwagi by działać".

Lockdown w Polsce coraz bliżej?

Lider Polskiego Stronnictwa Ludowego w rozmowie z TVN24 stwierdził, że należy jak najszybciej nałożyć restrykcje na osoby niezaszczepione.

Uważam, że rząd taką propozycję powinien przedstawić. Po to tak często chełpią się tym, że rządzą, iż powinni mieć odwagę przedstawiać często niepopularne decyzje. Szczególnie w czasach pandemii trzeba przedstawiać decyzje, które idą nie pod publiczkę, nie z populistami, nie z antyszczepionkowcami, czyli proepidemicznymi ruchami, tylko w kierunku bezpieczeństwa wszystkich Polaków - mówił polityk Koalicji Polskiej.

Co ciekawe, PiS o wprowadzaniu restrykcji dla osób niezaszczepionych mówiło już w sierpniu. Wtedy Jarosław Kaczyński informował o zachęcaniu do szczepień oraz planach podejmowania "bardziej rygorystycznych kroków" wobec przeciwników szczepień.

Musimy osiągnąć zbiorową odporność. Trzeba podjąć wszystkie możliwe przedsięwzięcia, zarówno zachęty do szczepień, jak i bardziej rygorystyczne kroki. Uważam, że nie można kierować się w tej sytuacji myśleniem o tym, aby nie narażać się jakiejś grupie wyborców. Trzeba kierować się dobrem ludzi - mówił Jarosław Kaczyński.

Zapowiedzi prezesa Prawa i Sprawiedliwości do tej pory nie zostały zrealizowane i nie do końca wiadomo, z jakiego powodu. Według nieoficjalnych informacji trwają teraz dyskusje na temat ponownego wprowadzenia stref żółtych, zielonych i czerwonych na terenie kraju.

Czytaj także
Przeczytaj więcej